XI edycja Pikniku z Klimatem - śniadanie prasowe

opublikowano: Środa, 22 Sierpnia, 2018 - 09:25, m.grabowski

We wtorek, 21 sierpnia 2018 r., o godz. 11.00 (ul. Jazdów 2, restauracja Qchnia Artystyczna) odbyło się śniadanie prasowe poświęcone XI edycji Pikniku z Klimatem.

Przesłaniem tegorocznego wydarzenia jest rewitalizacja miast i ich przemiana. Główne hasło XI edycji Pikniku z Klimatem brzmi: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”. Polska po raz trzeci będzie gościła Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych. Pierwszy miał miejsce w 2008 roku, w Poznaniu. Drugi został zorganizowany po pięciu latach w Warszawie – COP 19. Tegoroczny COP 24 odbędzie się  w Katowicach i stanowi doskonałą okazję do pokazania światu, że polskie miasta rozwijają się odpowiedzialnie, z myślą o przyszłych pokoleniach i troską o naturę.

W spotkaniu brali udział:

• Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy,
  • Marta Orlikowska, przedstawicielka Ambasady Królestwa Danii,
  • Mathiaas Rehm, przedstawiciel Ambasady Republiki Federalnej Niemiec,
  • Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju,
  • Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa WWF Polska,
  • Jaga Hupało, polska kreatorka i designerka fryzur, stylistka, projektantka.

Warszawa konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń. Budżet 16mld.zł. jest przeznaczony m.in. na rozbudowę II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, a także rozwój infrastruktury rowerowej. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany starych pieców węglowych, bądź o przyłączenie do warszawskiej sieci ciepłowniczej.

W stolicy systematycznie pojawia się coraz więcej terenów zieleni. Pomaga w tym m.in. projekt #ZieloneUlice Warszawy, konsultowany z mieszkańcami dzielnic. Duża liczba krzewów i kwiatów oczyszcza powietrze, obniża temperaturę oraz podnosi wilgotność powietrza. Ponadto lasy, parki i zieleńce to ulubione miejsca warszawiaków do odpoczynku i rekreacji poza domem.

Wszystkie działania prowadzone na rzecz ochrony środowiska finansowane są dzięki podpisanemu w maju 2016 r. zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”.

Partner medialny