XIV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw

opublikowano: Czwartek, 11 Stycznia, 2018 - 10:00, msalek

Dnia 4 grudnia 2017 r. w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 odbyło się kolejne XIV Forum Operatorów odbiorców Systemów i Paliw pt. „Niezawodność miejskiej Infrastruktury technicznej – stan obecny, przyszłość, rola samorządu likalnego”. Jak co roku Forum zostało zorganizowanie przez Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Komisją Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.

XIV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw fot. XIV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw

„Niezawodność miejskiej infrastruktury technicznej – stan obecny, przyszłość, rola samorządu lokalnego”

Dnia 4 grudnia 2017 r. w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 odbyło się kolejne XIV Forum Operatorów odbiorców Systemów i Paliw pt. „Niezawodność miejskiej Infrastruktury technicznej – stan obecny, przyszłość, rola samorządu likalnego”. Jak co roku Forum zostało zorganizowanie przez Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Komisją Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.

Otwarcia i tematycznego wprowadzenia do obrad Forum dokonała Pani Renata Kaznowska Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy oraz Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury i Michał Bitner Zastępca Przewodniczącej Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.

Forum zostało podzielone na dwie części. Tym razem spotkanie rozpoczęto od Panelu dyskusyjnego, którego tematem był wprowadzony przez Komisje Europejską w dniu 30 listopada 2016 roku tzw. Pakiet Zimowy, który poprowadził prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej. W dyskusji udział wzięli: Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, dr inż. Janusz Jakubowski z innogy Stoen Operator Sp. z o.o. prof. Andrzej Niewczas Prezes Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego, Jakub Patalas Dyrektor Inżynierii w Veolii Energia Warszawa S.A., Paweł Pikus Z-ca Dyrektora Departamentu Ropy i Gazu z Ministerstwa Energii,  prof. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej, Tomasz Wilczak Wiceprezes Zarządu PGNiG Termika S.A. i Grzegorz Wiśniewski Prezes Instytutu Energii Odnawialnej Sp. z o.o. Celem spotkania Panelu Ekspertów było wskazanie elementów Pakietu Zimowego szczególnie istotnych dla samorządu warszawskiego jak również dla przedsiębiorstw energetycznych działających na terenie Warszawy tj transformacji gospodarki energetycznej Miasta w kierunku czystej energii oraz niezawodności systemów energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego miasta. Zaproszeni eksperci odpowiadali również na pytania zgromadzonych na sali obrad słuchaczy. Mamy nadzieję, że przeprowadzona dyskusja panelowa zasygnalizowała zebranym problemy i wyzwania związane z wprowadzaniem w życie Pakietu Zimowego.

W drugiej części Forum, moderowanej przez dr inż. Przemysława Drożynera z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejno referaty dotyczące niezawodności zaprezentowali:

1. Robert Szkopek Naczelnik Wydziału Strategii w Biurze Infrastruktury - „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energie elektryczną i paliwa gazowe dla m.st. Warszawy”
  2. dr inż. Przemysław Drożyner - „Współczesne podejście do problematyki utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach”,
  3. dr inż. Robert Kijak z Royal Haskoning DHV oraz reprezentujący Polskie Naukowo-Techniczne Towarzystwo Eksploatacyjne referat pt. „Zasady i Systemy zarządzania środkami trwałymi uwzględniające niezawodność Infrastruktury i urządzeń”,
  4. Jakub Patalas Dyrektor Inżynierii Veolia Energia Warszawa S.A. - „Ocena niezawodności systemy ciepłowniczego m.st. Warszawy”
  5. prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej - „Ocena niezawodności zaopatrzenia m.st. Warszawy w energię elektryczną”,
  6. prof. Jan Szybka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - Ocena niezawodności układów sieciowych (infrastruktur liniowych) w aspekcie planowania wymian profilaktycznych, na przykładzie sieci gazowniczych”.

Tematyka Forum, mimo że poruszała trudne aspekty niezawodności systemów energetycznych do spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego wyrazem było uczestnictwo około 120 osób reprezentujących środowiska nauki z ośrodków akademickich i instytutów naukowych, przedsiębiorstw energetycznych działających na terenie Warszawy oraz władz samorządowych Miasta Stołecznego Warszawy i użytkowników.

Image preview   Image preview  Image preview Image preview Image preview  Image preview

Program XIV Forum
    (plik: program_xiv_forum.pdf, rozmiar pliku: 250.34 KB)
    Referat p. Robert Szkopek "Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energie elektryczną i paliwa gazowe dla m.st. Warszawy”