10 października startuje Święto Drzewa!

opublikowano: Wtorek, 9 Października, 2018 - 11:46, m.grabowski

10 października startuje Święto Drzewa

10 października startuje Święto Drzewa 10 października startuje Święto Drzewa

„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z  najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Wspólnie z Klubem Gaja organizuje Miasto corocznie organizuje w Warszawie inaugurację tego programu, w roku bieżącym również przy udziale  Ambasady Stanów Zjednoczonych i Lasów Państwowych. Celem akcji jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Ogólnopolska inauguracja 16  już edycji programu odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10 października (środa) o godz. 12.00. W programie m.in. sadzenie starych odmian drzew owocowych, japońskich sakur oraz klonów i brzóz. Jedno z drzew zasadzi aktor i ambasador Święta Drzewa – Bartłomiej Topa.

W tamtejszej zagrodzie dla kóz posadzimy stare odmiany śliwy i jabłoni. Posłużą one społeczności lokalnej do przygotowywania smacznych przetworów, a także będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół z tamtejszej pasieki. Natomiast w pobliżu ufundowanego przez Ambasadę Japonii Dzwonu Pokoju, posadzimy 3 wiśnie japońskie, a przy parkingu 2 brzozy pożyteczne i 2 klony zwyczajne”.

Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne.