Finał VII edycji „Warszawskiej ENERGII”

opublikowano: Czwartek, 6 Lutego, 2020 - 14:07, Katarzyna Kujawa

W dniach 4-6 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego przy ul. Łazienkowskiej 7 odbył się finał wydarzenia pod hasłem: „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania”. Program edukacyjny, stworzony specjalnie na potrzeby najmłodszych warszawiaków, skutecznie pomaga dzieciom poznawać i stosować w praktyce proekologiczne zachowania.

„Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania” „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania”

To już siódma edycja tej akcji. Pierwsza tura imprezy trwała od października 2019 r. do lutego 2020 r. Program wydarzenia był podzielony na trzy grupy wiekowe: dla przedszkolaków, dzieci z klas 1-3 oraz uczniów klas 4-8. W ciągu trzech kolejnych dni odbyły się zajęcia dla każdej z grup wiekowych. W programie brały udział dzieci z kilkunastu przedszkoli m.in. ze Śródmieścia, Mokotowa, Bemowa, Ursynowa czy Pragi-Południe oraz uczniowie kilkunastu podstawówek ze Śródmieścia, Bielan, Żoliborza czy Targówka.

Pierwszego dnia finału odbył się „Warszawski Turniej Przedszkolaków”. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom oraz grę dydaktyczną „Energetyczne Koło Fortuny”. Wcześniej dzieci w ramach programu „Rozświetlamy swoje wymarzone miejsce” przygotowywały modele wymarzonych miejsc i umieszczały je na makiecie, którą pomagali im oświetlić eksperci od energii elektrycznej i oświetlenia.

Drugi dzień finału zgromadził uczniów klas 1-3. Młodsi uczniowie podstawówek również skupiali się na zagadnieniu umiejętnego wykorzystania światła w codziennym życiu. Działania odbywały się pod hasłem: „Widno, ciemno – świet(l)ny pomysł”. Dzieci poznawały źródła światła w otoczeniu. Największy nacisk położony był na efektywne wykorzystanie światła w życiu codziennym – eksperymenty prowadzone były na własnoręcznie wykonanych przez dzieci modelach 3D wnętrz budynku. Dzieci miały również okazję w swoich szkołach zagrać w grę „Klucze do EKO-domu”.

Podczas Finałowego Turnieju osiem drużyn poznawało tajniki różnych rodzajów oświetlenia, dzieci mogły uczestniczyć w ciekawych eksperymentach, ukazujących np. tęczę widzianą przez pryzmat czy uzyskać oświetlenie za pomocą odpowiedniego połączenia przewodów w zamkniętym obwodzie elektrycznym. Najmłodsi uczniowie poznali też tak skomplikowane pojęcie jak bioluminescencja.

– Wspierajmy pionierów – osoby wyznaczające nowe kierunki, a tym samym pomagajmy im zmieniać świat. Wierzę, że spośród obecnych tu młodych ludzi również wyłonią się pionierzy, którzy niczym Maria Skłodowska-Curie przyczynią się do postępu na świecie – mówił Leszek Drogosz, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury. Spotkanie zakończyło się wręczeniem uczniom upominków, m.in. latarek do oświetlania wymarzonego pokoju, mechanicznie ładowanych ekologicznych latarek typu dynamo oraz dyplomów.

Trzeci dzień finału to „Prezentacje Badaczy Energii” – uczniowie klas 4-8 pod hasłem „Dach – bezludna wyspa w środku miasta” zastanawiali się, jak zagospodarować te zazwyczaj niewykorzystane przestrzenie. Uczestnicy dzielili się pomysłami, jak wykorzystać dostępne technologie i towarzyszące im różne rodzaje energii, jak mądrze spożytkować potencjał powierzchni dachowych. Swoje koncepcje i rozwiązania zaprezentowali podczas ostatniego dnia finału „Warszawskiej Energii”. Młodzież otrzymała upominki, dyplomy, zaświadczenia, a także gry dydaktyczne „Zimno, gorąco” oraz „Odkryj energię!”

Kolejna tura siódmej edycji wydarzenia współorganizowanego przez Biuro Infrastruktury rozpocznie się już niebawem, a jej finał przypadnie na przełom maja i czerwca tego roku. Kontynuowane będą zagadnienia rozważane w pierwszej turze, ze szczególnym uwzględnieniem dydaktycznych zabaw plenerowych.