II Konferencja z Warszawy do Paryża przez Limę

opublikowano: Piątek, 30 Października, 2015 - 15:30, msalek

Z okazji zbliżającej się drugiej rocznicy wydarzenia, jakim był Dzień Miast podczas 19. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP19) miasto stołeczne Warszawa zorganizowało w dniu 29 października 2015 r. na Stadionie PGE Narodowym II konferencję „Z Warszawy do Paryża przez Limę”.

logo fot. logo

Warszawa, organizując COP19 w 2013 roku, zapisała się na kartach szczytów klimatycznych ONZ nie tylko jako jedno z wielu miast - gospodarzy. To właśnie w Warszawie po raz pierwszy w historii szczytów klimatycznych COP samorządy oraz środowisko biznesu zostały formalnie włączone do rozmów nad wypracowaniem światowego porozumienia w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Zwrócono wówczas uwagę, że miasta chcąc mówić o zrównoważonym rozwoju i osiągnięciu wysokiego komfortu życia powinny również podjąć trud ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, będących pochodną rozwoju cywilizacyjnego.
Podczas COP19 stworzono fundamenty pod nowe, globalne porozumienie klimatyczne, które teraz, po dwóch latach, ma szansę zostać podpisane podczas COP21 w Paryżu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas tej wyjątkowej, światowej dyskusji o klimacie, miasta były równorzędnym partnerem rozmów.
II konferencja „Z Warszawy do Paryża przez Limę” poprzedzająca paryski szczyt, umożliwiła otwartą wymianę poglądów i opinii, zaprezentowanie doświadczeń i omówienie najlepszych praktyk.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się m.in. z tematyką budowania atrakcyjnej, inkluzywnej, globalnej gospodarki niskoemisyjnej na bazie porozumienia w Paryżu, jak również mogli brać udział w dyskusjach poświęconych realizacji polityki klimatycznej oraz o perspektywach energetycznych dla Polski.
W spotkaniu, w roli prelegentów i panelistów, udział wzięli m.in. przedstawiciele Ambasad Francji,  Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Ambasady Królestwa Maroka - gospodarza przyszłorocznego COP22, administracji rządowej, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, aktywnych w tematyce ochrony środowiska
i klimatu oraz środowiska akademickiego.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami prelegentów oraz galerią.

Ambasada Francji presentation
    (plik: ambasada_francji_presentation_cop21.pdf, rozmiar pliku: 607.31 KB)
    Global Compact
    (plik: global_compact_cop21.pdf, rozmiar pliku: 1454.53 KB)