KONFERENCJA INNOWACYJNE ECO-MIASTO

opublikowano: Piątek, 14 Września, 2018 - 11:33, m.grabowski

W jaki sposób tworzyć bardziej zielone, innowacyjne i przyjazne mieszkańcom miasta? O tym rozmawiać będą eksperci w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiciele samorządów lokalnych, administracji publicznej, biznesu i organizacji pozarządowych, którzy spotkają się na Międzynarodowej Konferencji INNOWACYJNE ECO-MIASTO. W programie wystąpienia, prezentacje i dyskusje oraz wymiana dobrych praktyk.

KONFERENCJA INNOWACYJNE ECO-MIASTO fot. KONFERENCJA INNOWACYJNE ECO-MIASTO

W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Organizatorami konferencji są Ambasada Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Konferencja dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ośrodki miejskie w Polsce i na świecie dynamicznie się rozwijają, co łączy się również z presją na środowisko naturalne. Już dziś ma tu swoje źródło 75% emisji gazów cieplarnianych. Konferencja INNOWACYJNE ECO-MIASTO będzie okazją do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób miasta mogą kontynuować swój rozwój, ograniczając jednocześnie negatywny wpływ na środowisko oraz zapewniając mieszkańcom warunki do godnego, zdrowego życia. Uczestnicy wydarzenia przyjrzą się wyzwaniom takim jak inwestycje w infrastrukturę, włączanie mieszkańców  w rozwój miasta czy wykorzystanie dostępnych modeli finansowania. Będą również mogli poznać rozwiązania, które sprawdziły się w innych miastach w Polsce i Europie.

Dla kogo?

Konferencja będzie okazją do spotkania ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz międzynarodowych instytucji, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych.

Agenda Miejska UE

Dzięki ustanowieniu Agendy Miejskiej UE w 2016 r. europejskie miasta zyskały możliwość, by w ramach tworzonych partnerstw w większym stopniu wpływać na unijną politykę w kwestiach, które bezpośrednio dotyczą rozwoju miast. Wśród priorytetowych tematów agendy znalazły się m.in. jakość powietrza, gospodarka o obiegu zamkniętym, przystosowanie do zmian klimatu, zmiany w modelu energetycznym, zrównoważone użytkowanie gruntów czy mobilność. Konferencja INNOWACYJNE ECO-MIASTO będzie okazją do przedyskutowania powyższych zagadnień oraz promowania sprawdzonych rozwiązań.

Formuła wydarzenia

Podczas konferencji odbędą się wystąpienia i prezentacje ekspertów, będzie również czas na pytania i komentarze uczestników. Przedstawiciele samorządów będą mieli także okazję do wymiany dobrych praktyk w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju. Po każdej ze szczegółowych sesji tematycznych przewidziano czas na dyskusję.

Rozstrzygnięcie konkursu ECO-MIASTO

Elementem konferencji będzie również podsumowanie projektu ECO-MIASTO. Ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu dla miast, nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży „Zakręceni w przestrzeni”. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim.

Konferencja INNOWACYJNE ECO-MIASTO odbyła się po raz pierwszy w listopadzie 2017 r. i przyciągnęła ponad 700 uczestników. Na część merytoryczną składały się trzy sesje plenarne oraz powiązane z nimi tematycznie dyskusje w mniejszym gronie, zorientowane na wymianę dobrych praktyk i szczegółową analizę konkretnych zagadnień. Podczas 15 sesji oraz sesji otwierającej wypowiedziało się ponad 70 ekspertów (prelegentów i moderatorów).

GDZIE: Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

KIEDY: 27-28 września 2018 r.

DLA KOGO:

- przedstawiciele samorządów

- przedstawiciele organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych

- delegaci biznesu

- eksperci w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii

- organizacje pozarządowe i międzynarodowe

- aktywiści miejscy

Więcej informacji: www.gridw.pl/innowacyjneecomiasto18

ORGANIZATORZY:

Zaproszenie na konferencję
    (plik: save_the_date_18_polish_v3.pdf, rozmiar pliku: 823.84 KB)