KONFERENCJA INNOWACYJNE ECO-MIASTO, 8-9 LISTOPADA 2017, WARSZAWA

opublikowano: Poniedziałek, 24 Października, 2016 - 13:30, msalek

Swój udział w odbywającej się w Warszawie konferencji INNOWACYJNE ECO-MIASTO zapowiedzieli prelegenci z wielu prestiżowych instytucji, w tym m.in. UNEP, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Fundacji Ellen MacArthur, Brytyjskiej Agencji ds. Środowiska czy Paryskiej Agencji Klimatycznej. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się także przedstawiciele wielu polskich i zagranicznych miast, np. Gdyni, Łodzi, Warszawy, Paryża, Strasburga czy Wilna.

Konferencja fot. Konferencja

Wystąpienie wprowadzające do tematyki konferencji przedstawi Jan Dusik, Dyrektor Biura UNEP na Europę. Na temat relacji między zanieczyszczeniem powietrza a stanem zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej wypowie się Dorota Jarosińska, reprezentująca Biuro WHO na Europę (WHO Regional Office for Europe). Ekspert Fundacji Ellen MacArthur Łukasz Holec, podzieli się natomiast wiedzą w dziedzinie sposobów wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym w miastach. Udział w konferencji weźmie również Dyrektor Generalna Paryskiej Agencji Klimatycznej, Anne Girault, która poruszy temat zmiany klimatu oraz możliwości minimalizowania negatywnych skutków tego procesu. Więcej informacji o prelegentach na stronie gridw.pl/innowacyjneecomiasto

Wydarzenie będzie stanowić niepowtarzalną szansę na wymianę doświadczeń między miastami z różnych regionów Polski i Europy. Swój udział zapowiedzieli prelegenci z miast takich jak Arnhem, Bordeaux, Cascais, Radom, Valenciennes, Ljubljana, Lublin,
Saint-Etienne, Wieluń, Piła, Wiedeń, Mediolan, Lizbona, Mannheim czy Amsterdam. Dzięki temu przedstawiciele samorządów mają szansę dowiedzieć się o tym, jakie rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju sprawdziły się już w innych miejscach, i wdrożyć je w miastach, którymi zarządzają. Promowanie dobrych praktyk ośrodków miejskich oraz zachęcanie do ich naśladowania to jedna z głównych idei projektu ECO-MIASTO. Jego częścią jest konkurs dla miast, w którym polskie ośrodki miejskie nagradzane są w kategoriach mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, systemy energetyczne, efektywność energetyczna oraz zieleń a powietrze. W tym roku uroczyste wręczenie nagród odbędzie się właśnie podczas konferencji INNOWACYJNE ECO-MIASTO.

Tematem przewodnim Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” jest zrównoważony rozwój miast – jak podnosić jakość życia mieszkańców bez zwiększania presji na środowisko naturalne. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorami konferencji, współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, są ECO-MIASTO, UNEP/GRID-Warszawa oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli samorządów oraz biznesu z Polski i zagranicy, a także organizacji pozarządowych i międzynarodowych, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend unijnych. Więcej informacji na stronie internetowej gridw.pl/innowacyjneecomiasto.