Krok po kroku w stronę eko-obywatelstwa

opublikowano: Wtorek, 20 Marca, 2018 - 12:05, msalek

Z końcem lutego miasto zakończyło projekt pn. „Step by step”, który miał na celu redukcję zużycia energii w gospodarstwach domowych. Dzięki podjętym działaniom udało się zaoszczędzić 397 MWh energii, to tyle ile samochód elektryczny potrzebuje, żeby okrążyć Ziemię 83 razy.

Krok po kroku w stronę eko-obywatelstwa fot. Krok po kroku w stronę eko-obywatelstwa

Projekt Step by Step, finansowany ze środków unijnych z programu Horyzont 2020, rozpoczął się w marcu 2015 r., a zakończył w lutym 2018 r. Celem projektu była zmiana zachowań mieszkańców w zakresie zużycia energii. Poza Warszawą udział w projekcie wzięły jeszcze trzy europejskie miasta: hiszpańska l’Alcúdia, włoskie Cefalù i belgijskie Ghent.

W Warszawie projekt był realizowany na Gocławiu, a przystąpiło do niego 3113 gospodarstw domowych, które w ankietach wyraziły zgodę na wzięcie udziału w projekcie oraz zadeklarowały zmianę swoich zachowań związanych ze zużyciem energii, zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami. Do końca listopada 2017 r. odbywał się etap towarzyszenia telefonicznego, podczas którego mieszkańcy podejmowali nowe zobowiązania. Równolegle trwało przekazywanie instytucji badawczej danych o zużyciu ciepła (od Veolii) i energii elektrycznej (od Innogy), w celu analiz, jak zmiana zachowań gospodarstw domowych przekłada się na faktyczne zużycie energii.

W energooszczędności bardzo ważna jest zmiana zachowań, ale w sposób trwały. Uświadomienie konieczności oszczędzania to jedno, ale wytworzenie nawyków to osobna sprawa. Liczymy, że dzięki projektowi Step by step ponad 3 tys. gospodarstw domowych z Gocławia na stałe zmieni swoje domowe praktyki i obniży tym samym zużycie energii podkreśla  Renata Kaznowska, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Na obszar badawczy wybrano część dzielnicy Praga-Południe, na terenie której do końca 2015 r. zainstalowano 100 tys. inteligentnych liczników. Dzięki inteligentnym licznikom możemy być pewni wiarygodności informacji o rezultatach, które osiągamy. Podczas realizacji projektu, wyłoniona została również grupa kontrolna – 1100 gospodarstw domowych z tego samego obszaru – która pozwoliła zweryfikować, czy zmniejszone zużycie energii jest faktycznie związane ze zmianą zachowań czy też spowodowane uwarunkowaniami zewnętrznymi.

Projekt oparty był o platformę internetową, która powstała z użyciem strategii behawioralnej – działania proponowane mieszkańcom były spersonalizowane dla gospodarstwa domowego, a propozycja podjęcia nowych działań oparta na wcześniejszych działaniach oraz odpowiedziach z przeprowadzonej ankiety. Mieszkańcy mieli do wyboru kontakt telefoniczny lub mailowy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: http://www.stepbystep2020.eu/.

Warszawa od lat prowadzi różnego rodzaju przedsięwzięcia ekologiczne. W 2008 r. Prezydent Warszawy powołała Zespół ds. ochrony klimatu. Rok później staliśmy się członkiem międzynarodowej inicjatywy Porozumienie Burmistrzów, a w 2011 roku w Planie działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii wyznaczyliśmy sobie ambitne cele, związane z redukcją emisji dwutlenku węgla o 20 proc. w 2020 roku w porównaniu do roku 2007 r.