„Partnerstwo dla Klimatu” - sadzenie drzew 26-27.10.2018

opublikowano: Wtorek, 9 Października, 2018 - 11:50, m.grabowski

„Partnerstwo dla Klimatu” - sadzenie drzew 2018 fot. „Partnerstwo dla Klimatu” - sadzenie drzew 2018

W październiku 2018r. w Warszawie w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu” odbędą się akcje wspólnego sadzenia drzew na terenach lasów miejskich w lesie w rejonie ulicy Insurekcji, należącym do Dzielnicy Białołęka. W wydarzeniach będą uczestniczyli m.in.  przedstawiciele obecnych w Warszawie placówek dyplomatycznych, partnerzy Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”, w tym: organizacje pozarządowe, firmy, instytucje, oraz uczniowie z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 307.

Pierwsze wydarzenie będzie miało miejsce w dniu 26 października. Do udziału zostali zaproszeni partnerzy Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”, członkowie Zespołu ds. Ochrony Klimatu, organizacje pozarządowe oraz dzieci ze szkoły Podstawowej nr 307 w Warszawie.

Kolejny event odbędzie się  dniu 27 października.  Do udziału w tej uroczystości zaprosiliśmy przedstawicieli placówek dyplomatycznych, przedstawiciela Ministerstwa Środowiska oraz władz Miasta.

Podczas obu eventów planowane jest posadzenie łącznie 3 tysięcy drzew. Będą to następujące gatunki:

• sadzonki dębu szypułkowego - 2 tys. szt.
  • sadzonki lipy - 0,5 tys. szt.
  • sadzonki głogu - 0,2 tys. szt.
  • sadzonki czereśni ptasiej - 0,2 tys. szt.
  • sadzonki jabłoni dzikiej - 0,1 tys. szt.

Sadzenie drzew jest wymiernym i opłacalnym sposobem ograniczania emisji dwutlenku węgla, gdyż drzewa doskonale go pochłaniają, niwelując w ten sposób efekt cieplarniany. Drzewa stanowią też istotny element wsparcia działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz stanowią naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza. Poprzez ograniczenie erozji gleb wpływają również na zmniejszanie zanieczyszczenia wód.

Samorządy lokalne mają do spełnienia ważną rolę w procesie ochrony środowiska, dlatego też cieszymy się, że planowane przez nas wydarzenia wpisały się na stałe w kalendarz imprez ekologicznych, przyczyniając się do poprawy walorów przyrodniczych Warszawy oraz upowszechniania w społeczeństwie świadomości ekologicznej.