Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Piknik z Klimatem 2015 r.

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 21 Września, 2015 - 12:00, msalek

W ostatnią niedzielę wakacji, 30 sierpnia, jak co roku centrum stolicy zamieniło się w zieloną oazę. W sąsiedztwie Zamku Królewskiego można było wypoczywać i bawić się na miękkiej zieleni trawnika, przygotowanego specjalnie na tą okazję. Kolejna edycja Pikniku z Klimatem odbyła się pod hasłem: „Piknik w Warszawie o klimacie w Paryżu.”

Piknik z Klimatem 2015 r. fot. Piknik z Klimatem 2015 r.

Piknik rozpoczął się o godz. 11.30. paradą rowerową przedstawicieli Organizatorów oraz poszczególnych Partnerów. Imprezę otworzyli Michał Olszewski – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Steen Hommel – Ambasador Królestwa Danii, Sylvain Guiaugue – Zastępca Szefa misji (Ambasada Francji), Hanna Jeziorańska – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.
Po oficjalnym otwarciu prowadzący imprezę Jarosław Kret przedstawił wszystkich Partnerów i zaprosił do odwiedzania ich stoisk. Pierwszym zaproszonym gościem była Hanna Jeziorańska – Przedstawiciel Komisji Europejskiej. W rozmowie poruszono kilka tematów związanych z ekologią oraz przedstawiono zbliżającą się Międzynarodową konferencję klimatyczną ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu w Paryżu.

Następnie rozpoczęły się różnego rodzaju działania animacyjne na poszczególnych stanowiskach. Idea, jaka przyświeca Piknikowi z Klimatem od samego początku jest prosta: każdy z nas może przysłużyć się środowisku i wpłynąć na otaczający nas klimat  nawet poprzez małe, swoje codzienne nawyki. Warszawiacy – zarówno duzi, jak i mali chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu już od kilku lat. W programie tegorocznego Pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W trakcie imprezy można było porozmawiać z ekologami oraz badaczami przyrody, wziąć udział w pokazach, quizach o oszczędzaniu energii, licznie zorganizowanych warsztatach, konkursach oraz grach, obejrzeć prezentowane wystawy.

Podczas imprezy przeprowadzono szereg ciekawych rozmów z prelegentami. Dyskutowano o gospodarce odpadami i kulturze rowerowej w Danii  oraz niedawnym osiągnięciu Danii, która wyprodukowała 140% krajowego zapotrzebowania w energię poprzez wiatraki. Doktor Wojciech Szymalski z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju opowiedział o projekcie Adaptcity. Andrzej Obalski zaprezentował swój rower i opowiedział o planach wyjazdu rowerem do Paryża na konferencję klimatyczną. Przedstawicielka z Towarzystwa Mykologicznego Pani Julia Pawłowska rozmawiała o grzybach, jako bioindykatorach stanu zachowania środowiska przyrodniczego. Na scenie zagościli także Leszek Drogosz - Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st Warszawy, Jacek Bożek z Klubu Gaja, który opowiedział o warsztatach stolarskich „Od deski do deski”, a także Grzegorz Wiśniewski – Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014. Zaproszenie na tegoroczny Piknik przyjęli również  aktorzy Dominika Ostałowska, Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski oraz sportowiec Sebastian Chmara.  Nasi goście podzielili się swoimi refleksjami na temat dbania o środowisko. O godzinie 14.30 odbył się pokaz mody ekologicznej wykonany przez młodych uczestników Pikniku z Klimatem, którym wręczono nagrody ufundowane przez Urząd m.st. Warszawy, a o 15.30 ogłoszono wyniki konkursu Białowieskiego Parku Narodowego. Całość imprezy zakończył happening „Klimatyczne Regaty” (wyścig łódeczek).

W Pikniku na Placu Zamkowym  uczestniczyli   wspólnie z Miastem  Stołecznym Warszawa nasi  Partnerzy  z „Platformy dla Klimatu” m.in.:

Ambasada Francji
Ambasada Królestwa Danii w Polsce
Białowieski Park Narodowy
Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Veolia Energia Warszawa S.A.
Centrum UNEP/GRID – Warszawa
Fundacja Ekologiczna Arka
Klub Gaja
Polski Związek Firm Deweloperskich
Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej
Instytut na Rzecz Ekorozwoju
PGNiG Termika SA
UPEBI – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego
Fundacja Nasza Energia
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Ambasada Niemiec