Start „Listów dla Ziemi” w Warszawie; 15 kwietnia o godz. 11.00

opublikowano: Środa, 9 Kwietnia, 2014 - 09:00, msalek

15 kwietnia o godz. 11.00 na pl. Bankowym w Warszawie (dziedziniec urzędu miasta) Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje akcję „Listy dla Ziemi”. Inauguracja przygotowana jest wspólnie z Urzędem Miasta w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”.

plakat Listy do Ziemi fot. plakat Listy do Ziemi

W programie przewidziano happening „Ziemia w naszych rękach”, pisanie Listów dla Ziemi w przestrzeni publicznej, układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne.

Po raz pierwszy w Warszawie zaprezentujemy także Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – samochód wyposażony w wiatraki i solary, które zasilają pracownię komputerową znajdującą się wewnątrz samochodu. Mobilne Centrum odwiedza szkoły z ciekawym, innowacyjnym programem ekologicznym.

Idea pisania listów o ekologii
Przygotowania do ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” Fundacja ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. W  kwietniu ponad 300 tysięcy młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych. Cieszymy się, ponieważ do tej pory zgłosiło się ponad 300 samorządów i 4000 szkół i przedszkoli! – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Głównym elementem akcji będzie pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane będą do dorosłych. Tematyka listów, i całego programu,  dotyczy palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji.

Akcja organizowana po raz pierwszy w 2013 roku już stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – dodaje Wojciech Owczarz.

Zakres działań podczas akcji
Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy będą pisane na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze listowym. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci, a nie spalać je w piecach domowych.

Akcji w całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

Na portalu edukacyjnym www.listydlaziemi.pl dostępnych jest więcej materiałów i informacji.

***
Akcja organizowana pod patronatem Ministra Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Lasy Państwowe, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Urzędy Miast: Warszawa, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Opole.

Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl
Jakub Wojtachnio – WPR, tel. (+48) 505 507 501, jakub.wojtachnio@w-pr.pl

plakat Listy dla Ziemi 2014
    (plik: plakat_listy_dla_ziemi_2014-_jpg.jpg, rozmiar pliku: 734.17 KB)