Warszawa wspiera przedsiębiorców

opublikowano: Czwartek, 23 Kwietnia, 2020 - 14:55, awondolowska

Obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne. Miasto oferuje lokalnym przedsiębiorcom szereg rozwiązań, które mają im ułatwić przetrwanie stanu epidemii.

Stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu.

– W stolicy mamy zarejestrowanych ponad 430 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Właściciele małych i średnich firm, w działalność których koronawirus uderzył najbardziej, potrzebują naszej solidarności, wsparcia od mieszkańców, ale także pomocy od samorządu. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak miasto wspiera lokalnych przedsiębiorców?

Ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawców miejskich terenów, w tym:

•    obniżka czynszu

Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wydzierżawiającej z wnioskiem o obniżkę za dany okres.

Na dzień 30.03.2020 r. wpłynęło 1028 wniosków o obniżenie czynszu za najem lokali użytkowych. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia.
W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki. Dotyczy to również prowadzących ogródki gastronomiczne.

•    ulgi w spłacie należności

Możliwe jest odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności. Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości.

Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe

Podmioty zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, które prowadzą działalność gospodarczą w Warszawie, mogą liczyć na odroczenie płatności na okres 3 miesięcy lub rozłożenie jej na raty.
Podatnik, aby uzyskać pomoc, powinien wystąpić z wnioskiem, który wraz z odpowiednimi załącznikami należy przesłać drogą elektroniczną na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu: /UMSTWarszawa/skrytka lub na adres e-mail: Sekretariat.COP@um.warszawa.pl.

Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych

Miasto oferuje pomoc przy rozwiązaniu umowy (decyzji) o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i zwrot wniesionej opłaty. Wsparcia w tym zakresie udzielają Zarząd Dróg Miejskich lub urzędy dzielnic (dla dróg lokalnych).

Bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne w formie online

#Academy_Smolna to szkolenia i doradztwo pod okiem ekspertów i praktyków biznesu. Indywidualne, bezpłatne konsultacje skierowane są do wszystkich zainteresowanych niezależnie od dojrzałości biznesowej.

Od marca do grudnia 2020 r. przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 630 godzin konsultacji tematycznych. Mogą skorzystać z porad w obszarach, które sprawiają im najwięcej trudności, czyli: księgowość, prawo gospodarczo-handlowe, prawo własności intelektualnej oraz obszary biznesowe (m.in.: model biznesowy, przenoszenie działalności do Internetu, promocja w mediach społecznościowych, efektywna sprzedaż czy strategia firmy).

Specjaliści z różnych branż, którzy udzielają praktycznych porad i wskazówek, zapewniają wysoką jakość i wartość merytoryczną programu. Na bieżąco uzupełniają także swoją wiedzę, w tym m.in. z zakresu tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Program Academy_Smolna#2020 realizowany jest przez Fundację „Inkubator Technologiczny” (Youth Business Poland), której partnerami są firma InFakt – lider w branży księgowości i międzynarodowa kancelaria prawna Hogan Lovells.

Szczegóły programu i informacje o zapisach można śledzić na stronach: www.firma.um.warszawa.pl oraz https://ybp.org.pl/academy_smolna/.

Bezpłatne wsparcie przy zakładaniu firmy

Punkt Informacyjny Centrum Przedsiębiorczości Smolna oferuje pomoc w wypełnieniu wniosku w CEIDG. Aby uzyskać wsparcie należy wysłać e-mail na adres: centrum.przedsiebiorczosci@um.warszawa.pl lub zadzwonić – tel. 22 443 22 17.

Miasto stołeczne Warszawa jest właścicielem tylko niektórych nieruchomości, dlatego może wesprzeć jedynie najemców miejskich lokali użytkowych. Prezydent stolicy zwraca się więc z apelem do spółek Skarbu Państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań, które pozwoliłyby najemcom przetrwać kryzys. Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii, poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im podtrzymanie biznesu, a pracownikom zachowanie miejsc pracy.

Cały czas monitorujemy sytuację, związaną z epidemią oraz jej skutkami dla biznesu. Rozmawiamy z przedsiębiorcami, poszukujemy nowych sposobów wsparcia i planujemy kolejne kroki.