Warszawa z platynowym certyfikatem ISO 37120

opublikowano: Wtorek, 22 Października, 2019 - 14:57, jturek

Poprawianie usług miejskich i jakości życia w smart cities to główne założenia normy ISO 37120. Według jej międzynarodowych kryteriów i standardów oceniona została także Warszawa. W rezultacie stolica otrzymała najwyższy, bo platynowy certyfikat zgodności z normą.

Warszawa z platynowym certyfikatem ISO 37120 Warszawa z platynowym certyfikatem ISO 37120

Na początku 2019 r. Warszawa poddała się weryfikacji wskaźników dotyczących wszystkich obszarów funkcjonowania miasta, na postawie międzynarodowego standardu ISO 37120 „Zrównoważony rozwój społeczny. Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. Rezultatem procedury certyfikacyjnej, czyli weryfikacji warszawskich danych przez kanadyjską organizację World Council on City Data (WCCD), było przyznanie najwyższego, bo platynowego certyfikatu.

– Warszawa dobrze plasuje się w rankingu innowacyjnych miast, wdrażających ideę smart cities, czyli miast inteligentnych dbających o zrównoważony rozwój. Wdrożenie normy ISO pozwoliło nam zidentyfikować nasze silne strony, ale także umożlwii porównanie się na arenie międzynarodowej, z innymi miastami posiadającymi certyfikat. Dzięki temu będziemy mieli  szansą na wymianę najlepszych praktyk i rozwiązań – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy. – Uzyskanie platynowego certyfikatu zgodności wzmacnia także wiarygodność Warszawy w oczach potencjalnych inwestorów i instytucji finansowych i inwestorów. Pozwala nam także budować strategie m.in. jakości usług miejskich i podejmować decyzje w oparciu o twarde i zweryfikowane przez niezależnych audytorów dane.

Norma ISO 37120 jest pierwszą międzynarodową normą w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Została opracowana przez Global City Indicators Facility wraz z ponad 250 miastami członkowskich na całym świecie, a opublikowana w maju 2014 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w Genewie. W ramach procedury certyfikacyjnej weryfikowanych jest 100 wskaźników, na które składa się 46 podstawowych (niezbędnych do uzyskania certyfikatu) i 54 uzupełniających. Dodatkowo weryfikowanych jest 35 wskaźników profilowych. Wszystkie wskaźniki podzielone są na 17 kategorii.

W stolicy audytorzy WCCD oceniali  m.in. transport, planowanie przestrzenne, usługi sanitarne, bezpieczeństwo, edukację i rekreację. Certyfikaty przyznawane są, w oparciu o liczbę zgłoszonych i zweryfikowanych wskaźników, na pięciu poziomach: aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Warszawa pierwszy raz poddała się weryfikacji swoich wskaźników przez WCCD i od razu otrzymała platynowy certyfikat.

Wszystkie wskaźniki są opublikowane na międzynarodowym portalu danych www.dataforcities.org, gdzie warszawskie dane można porównywać ze 109 innymi miastami na całym świecie, np. z Amsterdamem, Barceloną, Bostonem, Londynem, Oslo lub Toronto. W tym roku WCCD przyznało platynowy certyfikat także Gdyni.

Warszawa z platynowym certyfikatem ISO 37120
    (plik: wccd_infografika2-01.jpg, rozmiar pliku: 1937.73 KB)
    Certyfikat ISO 37120
    (plik: certyfikat.jpg, rozmiar pliku: 410.69 KB)