Warszawska woda jest czysta i bezpieczna

opublikowano: Czwartek, 3 Września, 2020 - 10:29, Katarzyna Walczyk

Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu. Awaria miejskiego układu przesyłowego oczyszczalni ścieków nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki. Woda spełnia rygorystyczne wymogi, a jej skład jest codziennie kontrolowany, na każdym etapie uzdatniania.

Warszawska kranówka jest bezpieczna - grafika

Najnowocześniejsze technologie, zmodernizowane instalacje i szczegółowe badania – wszystko to gwarantuje, że woda dostarczana przez wodociągi warszawskie do domów mieszkańców jest czysta i nadaje się do picia prosto z kranu.

Awaria nie dotyczy kranówki
Awaria układu przesyłowego dotyczy systemu kanalizacyjnego i nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom - ujęcia kranówki dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane między 506 a 509 km na rzece. Jest to 10 km wcześniej od miejsca kontrolowanego zrzutu nieczystości do rzeki, który odbywa się poniżej, na wysokości 519 km.
Już od soboty, 29 sierpnia, ścieki są ozonowane tuż przed wpuszczeniem ich do rzeki. Oznacza to, że nieczystości z siedmiu dzielnic, które trafiają do Wisły, są znacznie mniej szkodliwe, ponieważ ozon zabija większość bakterii. Dodatkowa dawka tlenu pomoże rzece w samooczyszczaniu.

Warszawska kranówka – czysta i przebadana
Wyniki rygorystycznych badań jakości dostarczanej wody spełniają wszystkie wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Każdego dnia w stolicy uzdatnia się ponad 350 milionów litrów wody. Zanim trafi do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, musi przejść szereg skomplikowanych procesów technologicznych i szczegółowych badań laboratoryjnych. W nowoczesnych zakładach warszawskich wodociągów woda poddawana jest m.in. wieloetapowej filtracji, ozonowaniu i dezynfekcji. Wszystko po to, aby była bezpieczna i czysta.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy prowadzi też sanepid.

Awaria układu przesyłowego oczyszczalni ścieków
W sobotę, 29 sierpnia, doszło do awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło awaryjny zrzut ścieków do Wisły - są one od razu ozonowane, by nie zanieczyszczać rzeki. Spółka uruchomiła także mechaniczne oczyszczanie ścieków.

Likwidację problemów z przesyłem ścieków miasto podzieliło na trzy etapy: 1. budowę mostu pontonowego 2. budowę układu rezerwowego i 3. wymianę obecnego układu. Obecnie realizowane są dwa pierwsze. Aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie www.um.warszawa.pl.