Akcje sadzenia drzew w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu"

opublikowano: Poniedziałek, 26 Października, 2015 - 15:00, msalek

W październiku br. w Warszawie w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu” odbyły się akcje wspólnego sadzenia drzew na terenach lasów miejskich w Lesie Henryków, należącym do Dzielnicy Białołęka. W wydarzeniach uczestniczyli m.in. przedstawiciele obecnych w Warszawie placówek dyplomatycznych, partnerzy Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”, w tym: organizacje pozarządowe, firmy, instytucje, oraz uczniowie z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 307.

Sadzenie drzew w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu" fot. Sadzenie drzew w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu"

Pierwsze wydarzenie miało miejsce w dniu 20 października. Do udziału zostali zaproszeni partnerzy Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”, członkowie Zespołu ds. Ochrony Klimatu, organizacje pozarządowe oraz dzieci ze szkoły Podstawowej nr 307 w Warszawie.

Kolejny event odbył się dniu 23 października.  Do udziału w tej uroczystości zaprosiliśmy przedstawicieli placówek dyplomatycznych, przedstawiciela Ministerstwa Środowiska oraz władz Miasta.

Podczas obu eventów posadziliśmy łącznie 3,5 tysiąca drzew oraz krzewów, były to następujące gatunki:

Lipa drobnolistna, Grab zwyczajny, Dąb bezszypułkowy i szypułkowy, Brzoza brodawkowata, Klon zwyczajny, Klon polny, Głóg, Grusza, Jabłoń, Róża dzika.

Powyższe wydarzenia wpisują się także w program edukacji ekologicznej Klubu Gaja - Święto Drzewa, biorącego udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety, zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Działania w  zakresie edukacji dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu od lat realizowane są przez Warszawę, obecnie także na płaszczyźnie „Partnerstwa dla Klimatu”, projektu zapoczątkowanego przez Ministerstwo Środowiska latem 2008 roku, jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących 14. Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ COP 14 w Poznaniu. Od roku 2012 inicjatywa kontynuowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Do współpracy i podejmowania działań w ramach „Partnerstwa dla Klimatu” zaproszone są także Ambasady.

Nie udałoby się przeprowadzić tych akcji sprawnie, bez ogromnej pomocy i zaangażowania ze strony pracowników Lasów Miejskich, którzy cały czas czuwali nad prawidłowym sadzeniem drzew, służyli pomocą i wsparciem fachowym. W przyszłości nasze drzewa będą domem i pokarmem dla ptaków  i zwierząt. Jesteśmy wdzięczni pracownikom Lasów Miejskich za fachową pomoc  przy sadzeniu drzew oraz wszystkim uczestnikom akcji za udział.