Wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury?

opublikowano: Piątek, 26 Października, 2018 - 07:58, m.grabowski

Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, Miasto Stołeczne Warszawa, Koalicja Klimatyczna oraz Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN zapraszają na międzynarodową konferencję Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie? 7 listopada 2018, godz. 10:00-17:00 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa

Wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na  poziomie?  1,5 C fot. Wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na poziomie? 1,5 C

W październiku ukazał się raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC Intergovemmental Panel on Climate Change Special Report on Global Warming of 1.5°C), dotyczący skutków globalnego ocieplenia w wyniku wzrostu średniorocznej temperatury o 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. W raporcie IPCC przedstawione też zostały możliwe ścieżki redukcji emisji gazów cieplarnianych, w kontekście zwiększania odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju oraz zmniejszania ubóstwa. Wnioski z niego mają stanowić istotny wkład w negocjacje podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, COP 24, która odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach. Jeśli zobowiązania podjęte przez państwa w Paryżu w 2015 roku nie będą bardziej ambitne, prawdopodobnie doświadczymy skutków wzrostu temperatury o ponad 3°C. Życie i zdrowie ludzi w wielu regionach świata będzie zagrożone, co przełoży się na poważne wyzwania dla całej społeczności międzynarodowej. Poniesiemy również straty we wszystkich sektorach gospodarki.

Analizując wnioski raportu w przededniu szczytu klimatycznego, zastanowimy się wraz z zaproszonymi krajowymi i zagranicznymi ekspertami i ekspertkami - przedstawicielami i przedstawicielkami administracji publicznej, polityki i społeczeństwa obywatelskiego - nad ambitnymi sposobami skutecznego wdrażania porozumienia paryskiego oraz wyzwaniami, jakie niesie ze sobą ten proces. Przyjrzymy się klimatycznym doświadczeniom i szansom z perspektywy naukowej, technologicznej, społecznej i ekonomicznej.

Jak powinny wyglądać ścieżki redukcji emisji w tym kontekście? Jakie działania są niezbędne ze strony szeroko rozumianej społeczności międzynarodowej - państw, regionów, miast, biznesu, społeczeństwa - aby wzmocnić poczucie odpowiedzialności i sprawczości wobec zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, a jednocześnie zapewnić możliwość zrównoważonego rozwoju i dążyć do zmniejszenia ubóstwa?

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli:

Morten Bæk, Sekretarz Stanu w duńskim Ministerstwie Energii, Użyteczności Publicznej i Klimatu I Tomasz Chruszczów, COP 24 High Level Climate Champion | Leszek Drogosz, Miasto Stołeczne Warszawa | Anna Dworakowska, Krakowski Alert Smogowy | Richard Folland, Sustineri consultant company, Wielka Brytania | Anne Girault, Paryska Agencja ds. Klimatu | Coraline Goron, University of Oxford China Center | Andrzej Kassenberg, Instytut na Rzecz Ekorozwoju | Michał Kleiber, Polska Akademia Nauk | Krzysztof Księżopolski, Szkoła Główna Handlowa | Przemysław Sadura, Uniwersytet Warszawski | Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna | Barbara Unmüßig, Fundacja im. Heinricha Bölla | Jean-Pascal van Ypersele, Uniwersytet Katolicki w Louvain, Belgia | Anders Wijkman, Prezydent Klubu Rzymskiego

Zapraszamy do rejestracji rejestracji i do zapoznania się ze szczegółowym programem!

Program konferencji Czy możemy jeszcze zdążyć?

Moderacja: Dariusz Rosiak, Polskie Radio

10:00 - 10:10           Powitanie:

Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy

10:10 - 10:50           Input:

-    Polityczny wymiar porozumienia paryskiego

Barbara Unmü&ig, Członkini Zarządu Fundacji im. Heinricha Bolla

-    Technologiczne wyzwania związane ze spełnieniem celów zapisanych w porozumieniu z Paryża

Anders Wijkman, Prezydent Klubu Rzymskiego, Przewodniczący Rady Zarządzającej Climate-KIC

10:50 - 11:40           Prezentacja raportu IPCC:

Prof. Jean-Pascal van Ypersele, Uniwersytet Katolicki w Louvain, Belgia, były wiceprzewodniczący IPCC

Dyskusja z publicznością

11:40 - 12:00           Przerwa kawowa

12:00 - 13:15          Sesja I: Jak osiągnąć ścieżkę globalnej redukcji, tak aby nie przekroczyć wzrostu temperatury

o 1,5°C? Jakie kierunki działań powinien podjąć świat i społeczność międzynarodowa?

Paneliści:

Tomasz Chruszczów, Champion COP 24 do spraw Działań Klimatycznych Anne Girault, Paryska Agencja ds. Klimatu

Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna

Barbara Unmü&ig, Członkini Zarządu Fundacji im. Heinricha Bolla

13:15 - 14:15         Lunch

14:15 - 15:15        Sesja II: Czy zaspokojenie potrzeb energetycznych w 100% z OZE może nastąpić wystarczająco szybko, by zatrzymać wzrost średniej globalnej                temperatury na poziomie 1,5oC lub 2oC?

dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju

dr Krzysztof Księżopolski, Szkoła Główna Handlowa

Coraline Goron, University of Oxford China Center

15:15 - 16:45         Sesja III: Czy społeczność międzynarodowa gotowa jest do podejmowania ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu i akceptowania polityki temu    służącej? Jaka jest rola miast, regionów, społeczności lokalnych w tym procesie?

Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy

Anna Dworakowska, Krakowski Alarm Smogowy

Richard Folland, Sustineri consultant company, Wielka Brytania

dr Przemysław Sadura, Fundacja „Pole dialogu”, Uniwersytet Warszawski