Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Klimatyczne zakończenie lata – „Piknik z klimatem 2010”

Increase Normal Decrease
opublikowano: Czwartek, 2 Września, 2010 - 08:00, test

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia (29 sierpnia), w godzinach 11.30 – 16.30 zapraszamy na Nowy Świat na „Piknik z klimatem”. Centrum Warszawy zmieni się w ekologiczną oazę z atrakcjami dla dzieci, konkursami i możliwością testowania ekogadżetów.

Po raz kolejny, od ronda de Gaulle’a do ul. Foksal, odbędzie się prawdziwie klimatyczny piknik z konkursami i nagrodami dla całych rodzin. Ministerstwo Środowiska już po raz trzeci, we współpracy z Partnerami dla Klimatu, w tym m.in. Urzędem m.st. Warszawy, organizuje ekologiczną zabawę miejską. Cel imprezy to dobra zabawa oraz przypomnienie o problemie zmian klimatu, które nadal pozostają jednym z najpoważniejszych globalnych wyzwań ekologicznych. Nasze codzienne nawyki mają wpływ na klimat, a przez zabawę możemy nauczyć się jak być bardziej eko.

Tegoroczne atrakcje „Pikniku z klimatem” to m.in.:
• klimatyczna Kanapa Gwiazd, na której rozmowy o klimacie poprowadzi Jarosław Kret. Wśród zaproszonych gości Partnerzy dla Klimatu i Beata Pawlikowska.
• pokaz mody ekologicznej - Odzieżowe Pole pokaże, że moda może być przyjazna środowisku dzięki naturalnym tkaninom i ekologicznemu procesowi wytwarzania. Zobacz najnowsze trendy, które nie szkodzą środowisku.
• quizy i konkursy rodzinne z nagrodami - podpisz swoją deklarację klimatyczną razem z Centrum Edukacji Obywatelskiej, namaluj klimatyczny rysunek, a Fundacja Impact sfotografuje go na miejscu i wydrukuje jako pocztówkę. Układanie klimatycznych puzzli czy domino, ekoporady Wawka, czyli 10 zasad oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej, a ponadto warsztaty plastyczne dla dzieci i konkursy literackie, czyli atrakcje dla dzieci i całych rodzin, które zapewnią Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Impact.
• warsztaty wytwarzania ekopapieru - Fundacja Przyjazny Papier pokaże jak zrobić papier, który - wbrew stereotypom - nie szkodzi środowisku.
• animacje dla dzieci, pokazy slajdów Razem z Białowieskim Parkiem Narodowym będzie można zapoznać się z zagrożeniami dla klimatu i poczuć zapachy dobre dla klimatu.
• testowanie ekogadżetów - dokąd może nas zaprowadzić przejażdżka na ekologicznym rowerze? Ekopojazdy i inne ekogadżety, jak zgniatarki do butelek, do przetestowania na własnej skórze dzięki Discovery Science i Miastu st. Warszawa.
• filmy i klipy
• wymienialnia zużytych baterii na energooszczędne świetlówki
• kalkulator "osobistej" emisji dwutlenku węgla Ile kosztujesz klimat? Policz! Codzienne zakupy, jazda samochodem – to wszystko odciska indywidualny węglowy ślad na klimacie – zobacz, jak wielki, dzięki Fundacji Nasza Ziemia.
• wystawa plakatów „Klimat bioróżnorodności”. Konsekwencje zmian klimatu wpływają na wszystkie gatunki na ziemi – nie tylko człowieka. W Międzynarodowym Roku Bioróżnorodności pamiętajmy, że z roku na rok bogactwo bioróżnorodności na świecie zmniejsza się, także na skutek negatywnych konsekwencji zmian klimatu.
• lodowa rzeźba obrazująca wywoływane przez globalne ocieplenie topnienie lodu. Jak w poprzednich latach, będzie można dowiedzieć się spraw na temat ocieplenia klimatu i na własnej skórze przekonać się jak szybko topnieją lodowce pod wpływem rosnącej temperatury.

„Piknik z klimatem” to także sygnał nieuchronnego zbliżania się jesieni, a wraz z nią nowego roku szkolnego dla dzieci. Dlatego o ekologicznych postanowieniach dzieciom w szkole przypominać będą gadżety, takie jak zakładki z ekoporadami i plany lekcji.

Po pikniku, wspólnie z British Council, zapraszamy do kina Kultura do obejrzenia filmu The Age of Stupid, który konfrontuje nas z wizją nieodległej przyszłości i obrazem ziemi katastrofalnie zmienionej przez ludzi. W jakim miejscu znajdzie się człowiek? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości?

Honorowy patronat nad piknikiem objęli: Andrzej Kraszewski, Minister Środowiska oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy.

Organizatorem „Pikniku dla klimatu” jest Ministerstwo Środowiska. Urząd m.st. Warszawy współorganizuje imprezę wspólnie z innymi członkami Partnerstwa dla Klimatu - British Council (we współpracy z kinem Kultura), Białowieskim Parkiem Narodowym, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Discovery Science, Fundacją Impact, Fundacją Nasza Ziemia, Fundacją Przyjazny Papier, Klubem Gaja, Ambasadą Brytyjską, Fundacją Rozwoju Energetyki Słonecznej, Centrum UNEP/GRID-Warszawa). Partnerstwo dla Klimatu to edukacyjna platforma Ministerstwa Środowiska na rzecz ochrony klimatu. Razem z Partnerami od 2008 r. Ministerstwo organizuje wydarzenia przypominające o globalnym problemie zmian klimatu i pokazuje, jak można przez zmianę codziennych nawyków postępować ekologicznie.

 

Zobacz na mapie

1.
zamknij
Meeting point Dane adresowe:
Nowy Świat
Warszawa