Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Rozpoczynamy głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego

Increase Normal Decrease
opublikowano: Wtorek, 1 Września, 2020 - 10:54, Katarzyna Walczyk

Już po raz siódmy mieszkańcy Warszawy zdecydują na co przeznaczyć w przyszłym roku ponad 83 mln zł z budżetu miasta. Głosować można papierowo albo przez Internet od 1 do 15 września. Listę zwycięskich projektów poznamy już 30 września.

Plakat zachęcający do głosowania Plakat zachęcający do głosowania

W tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 2243 projekty, z których po etapach oceny (pod kątem zgodności z przepisami oraz możliwości realizacji w ciągu jednego roku) oraz odwołań, zostały dopuszczone 1503, w tym 1397 projektów dzielnicowych i 106 ogólnomiejskich.

– Dzięki budżetowi obywatelskiemu każdy mieszkaniec ma wpływ na to, co powstanie w Warszawie, na sąsiedniej ulicy lub w części miasta, która jest nam szczególnie bliska. Dlatego gorąco zachęcam do wzięcia udziału w głosowaniu i wyborze najciekawszych i najbardziej potrzebnych projektów. Wspólnie decydujmy o naszym mieście – mówi Aldona Machnowska–Góra, dyrektorka koordynatorska ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy.
Jak co roku mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów, związanych z przestrzenią publiczną – dodatkowe nasadzenia zieleni, postawienie większej liczby ławek, zagospodarowanie skwerów czy stworzenie wybiegów dla psów. Duża część projektów dotyczy utworzenia placów zabaw oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. Bardzo popularne są również pomysły na organizowanie zajęć sportowych, warsztatów naukowych, pikników oraz budowy nowych ścieżek rowerowych.
Opisy projektów poddanych pod głosowanie można znaleźć na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
 
Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy: – Od 2015 roku zrealizowaliśmy ponad 3 tys. pomysłów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego, a następnie wybranych przez samych mieszkańców. W ostatnich miesiącach zrealizowaliśmy m.in: tężnię Maciejka na Ursynowie, wielofunkcyjne boisko na placu Baśniowym na Ochocie czy wiaty rowerowe przy szkołach. Już 30 września, po zliczeniu głosów, dowiemy się, które projekty powstaną na terenie miasta w 2021 roku.
Jak głosować na wybrane projekty?
Głosowanie rozpocznie się 1 września i potrwa do 15 września 2020 r. Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy – nie trzeba być zameldowanym w mieście. Swój głos mogą również oddać warszawiacy poniżej 13. roku życia - wówczas niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
 
Głosować można papierowo, w urzędzie dzielnicy lub przez Internet na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych (w jednej wybranej przez siebie dzielnicy) oraz 10 projektów ogólnomiejskich.
 
Listę zwycięskich projektów poznamy 30 września 2020 r. Projekty, które uzyskają najwięcej głosów i zmieszczą się w danej puli, zostaną skierowane do realizacji w kolejnym roku.
 
W zeszłorocznej edycji głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Warszawy oddali ponad 100 tys. głosów.
 
Obowiązek realizacji budżetu obywatelskiego wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym.