Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Warszawa „Samorządem Przyjaznym Energii”

Increase Normal Decrease
opublikowano: Wtorek, 13 Października, 2020 - 15:40, Katarzyna Walczyk

Warszawa otrzymała tytuł „Samorządu Przyjaznego Energii” w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Konkurs odbył się już po raz szósty.

Wręczenie nagrody „Samorząd Przyjazny Energii" Wręczenie nagrody „Samorząd Przyjazny Energii"

Inicjatywa skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego, które aktywnie angażują się w działania mające na celu efektywne wykorzystanie energii. Szczególnie promowane przy wyborze zwycięskich projektów są niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, przeciwdziałanie powstawaniu smogu, dążenie do wymiany ogrzewania na elektryczne oraz wspieranie rozwoju sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. 

W tym roku na najwyższe uznanie jury zasłużyły samorządy: m.st. Warszawa, Książ Wielkopolski, Przykona, Siechnice, Żukowo i Zamość. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Samorząd przyjazny energii”, pamiątkowe statuetki oraz granty w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje. 

Dobra współpraca 

Warszawę doceniono za dobrą współpracę przy realizacji wspólnie podjętych działań wspierających rozwój sieci elektroenergetycznej w stolicy. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli urzędu oraz innogy Stoen Operator udało się zorganizować konferencję oraz warsztaty dla pracowników obu instytucji. Pozwoliło to na dalsze usprawnienia, dzięki czemu kolejne projekty będą realizowane z jak największą korzyścią dla mieszkańców Warszawy. 

Podpisano także porozumienie, które ma na celu podniesienie efektywności pracy przy wdrażaniu projektów okołoenergetycznych. 

Mamy nadzieję, że umożliwi to rozszerzenie zakresu edukacji mieszkańców pod kątem korzyści płynących z wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych czy rozwiązań z obszaru smart city. Niebagatelne znaczenie ma też wspieranie rozwoju sektora elektromobilności, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy publicznej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. 

Współorganizatorami i fundatorami nagród w konkursie są Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz operatorzy systemów dystrybucyjnych - Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja.