Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Raport z konsultacji ws. stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 3 Sierpnia, 2020 - 09:18, awondolowska

Właściciele samochodów elektrycznych i hybrydowych w Warszawie już niedługo cieszyć się będą kolejnymi udogodnieniami. W stolicy będzie 1000 punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Samochód elektryczny Samochód elektryczny

Konsultacje z mieszkańcami

W połowie kwietnia przedstawiliśmy mieszkańcom „Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, wskazując lokalizacje, w których możliwe będzie wybudowanie 517 stacji z 1034 punktami ładowania. Konsultacje społeczne trwały od 14 kwietnia do 31 maja. Mieszkańcy mailowo, telefonicznie oraz podczas spotkania online zgłaszali swoje uwagi i propozycje dotyczące zaprezentowanych lokalizacji. Wiele z nich spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Niektóre zostały uznane przez warszawiaków za niepotrzebne lub usytuowane w nieodpowiednim miejscu.

Uwzględniliśmy potrzeby użytkowników

Rozważyliśmy wszystkie głosy i w zdecydowanej większości przypadków uwzględniliśmy sugestie mieszkańców. W rezultacie konsultacji dodaliśmy do planu 30 stacji, a 5 usunęliśmy. Wszystkie lokalizacje zostały wyłonione po analizie potrzeb użytkowników pojazdów elektrycznych. Priorytetem jest umożliwienie mieszkańcom naładowania lub doładowania samochodu podczas przebywania w miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką. Ładowarki będą też zainstalowane w pobliżu urzędów czy placówek służby zdrowia. Z treścią raportu można zapoznać się na stronie: konsultacje.um.warszawa.pl/stacje_ladowania. Dziękujemy za wszystkie głosy!

Powstanie 1000 punktów ładowania

W stolicy są podejmowane szeroko zakrojone działania, mające na celu rozwój elektromobilności. Takie inwestycje oznaczają czystsze powietrze i mniej hałasu w mieście. Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie ma powstać minimum 1000 punktów ładowania usytuowanych w ogólnodostępnych stacjach, służących zasilaniu pojazdów napędzanych energią elektryczną.
Pod koniec 2019 r. w stolicy funkcjonowały 144 punkty ładowania zlokalizowane w 54 ogólnodostępnych stacjach. Ponadto w tym roku ma powstać kolejnych 41 punktów w 21 stacjach. Oznacza to, że zgodnie z ustawą, powinno zostać zainstalowanych jeszcze przynajmniej 815 punktów.

Ładowarki elektryczne

Każda planowana stacja to wolnostojący słupek (o wymiarach: do 170 cm wysokości, 45 cm szerokości i 50 cm głębokości) z dwoma punktami ładowania. Moc pojedynczego punktu (22 kW) pozwoli na ładowanie jednego pojazdu w czasie 1-3 godzin. Każdy słupek umożliwi ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie, dlatego konieczne jest wyznaczenie przy nim dwóch stanowisk postojowych.

Wdrażanie planu

Obecnie trwają uzgodnienia projektu planu z operatorami systemu elektroenergetycznego dystrybucyjnego. W kolejnym kroku plan zostanie przyjęty jako uchwała Rady m.st. Warszawy. Uchwalony plan opublikujemy w internecie i przekażemy operatorom systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych, którzy zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności są zobowiązani do wybudowania stacji ładowania.

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Raport z konsultacji społecznych
  (plik: raport_z_konsultacji_spolecznych_dot._stacji_ladowania_pojazdow_elektrycznych.pdf, rozmiar pliku: 2736.71 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Uwagi konsultacyjne
  (plik: zalacznik_nr_1_uwagi_konsultacyjne.pdf, rozmiar pliku: 1207.88 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Sprawozdanie ze spotkania online
  (plik: zalacznik_nr_2_sprawozdanie_ze_spotkania_online.pdf, rozmiar pliku: 271.33 KB)
  Pobierz
 4. 4.
  Sprawozdanie z dyżurów telefonicznych
  (plik: zalacznik_nr_3_sprawozdanie_z_dyzurow_telefonicznych.pdf, rozmiar pliku: 236.29 KB)
  Pobierz