Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Rozpoczęliśmy 17. Święto Drzewa

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 21 Października, 2019 - 13:21, e.niedzwiecka

Do ogólnopolskiej akcji włączają się m.in. przedszkola, szkoły, samorządy i firmy, które chcą sadzić i chronić drzewa w swojej okolicy. W tym hasło przewodnie brzmi „Drzewa dla klimatu”. Warszawa kolejny raz dołączyła do ekologicznej inicjatywy.

E. Lach Ruszyła 17. odsłona Święta Drzewa
fot. E. Lach

- Tradycyjnie włączamy się do Święta Drzewa. Warszawianki, warszawiacy cenią zieleń, która zdobi miasto i służy adaptacji do zmian klimatu. Cieszę się, że program od lat angażuje tylu uczestników, również tych najmłodszych, uczących się troszczyć o przyrodę – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, prowadzonym od 17 lat. To szeroka edukacja na temat zmian klimatu i rozwoju zrównoważonego, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku inauguracja programu odbywa się wraz z początkiem października w Warszawie i w kilkuset miejscach w Polsce, gdzie organizują ją lokalne społeczności w małych miejscowościach i dużych miastach. Dzięki inicjatywie powstało wiele przyszkolnych ogrodów, zazieleniły się place zabaw, nadrzeczne bulwary czy skwery.

 Tegoroczne hasło  „Drzewa dla klimatu” zwraca uwagę na rolę i znaczenie drzew w łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz ma zaktywizować Polki i Polaków do podejmowania lokalnych na rzecz ochrony środowiska. W czwartek, 10 października goście inauguracji symbolicznie zasadzili  siedem drzew – jabłonie, śliwy i wiśnie japońskie w Służewskim Domu Kultury. Organizatorzy wręczyli również nagrody laureatom konkursów poprzedniej edycji. Platforma Partnerstwo dla Klimatu, którą koordynuje m.st. Warszawa otrzymała Certyfikat Współpracy Święta Drzewa.

-  Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Warszawskie Święto Drzewa

Stołeczne placówki oświatowe i wychowawcze biorą udział w trzeciej odsłonie „Warszawskiego Święta Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”. Nauczyciele wraz z najmłodszymi mieszkańcami i rodzicami organizują wspólne sadzenie drzew, opiekę nad sadzonkami, aranżację przyszkolnych ogródków a także przyrodnicze lekcje. Najciekawsze inicjatywy zostaną nagrodzone w ramach programu „Milion drzew dla Warszawy”. Opisy działań można przesyłać do 30 listopada na adres warszawskieswietodrzewa@gmail.com. Szczegóły dostępne są tutaj.