Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Weekend z budżetem partycypacyjnym

Increase Normal Decrease
opublikowano: Środa, 15 Stycznia, 2020 - 12:58, awondolowska

Do 21 stycznia warszawianki i warszawiacy mogą zgłaszać swoje pomysły do budżetu obywatelskiego – zostało już tylko kilka dni! W sobotę, 18 stycznia w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 odbędzie się „Maraton pisania projektów”. Można będzie skonsultować swój pomysł z urzędnikami, zebrać opinie mieszkańców i podpisy na liście poparcia.

Maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego Maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego

Od 2015 r. urząd zrealizował blisko 3 tysiące pomysłów zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. W ubiegłym roku pojawił się m.in. nowy, drewniany plac zabaw w Lesie Bemowskim, neon na Placu Wilsona, mural upamiętniający serial „Alternatywy 4”, wybieg dla psów na Chomiczówce, zagospodarowano również skwer przy ul. Jana Kazimierza. A jakie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku?

 

Czekamy na propozycje

Projekt można zgłosić przez Internet (na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl) albo wypełniając papierowy formularz w urzędzie dzielnicy. Jeśli masz pomysł na to, co mogłoby powstać w Twojej okolicy lub w kilku dzielnicach –  wymyśl tytuł projektu, napisz, na czym on polega, zaproponuj lokalizację, oszacuj koszty realizacji projektu, a także podaj swoje dane oraz dołącz listę poparcia z podpisami innych mieszkańców.

 

- Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, żeby zgłosić swój projekt do budżetu obywatelskiego – wyjaśnia Aldona Machnowska Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej – Wystarczy w prostych słowach opisać, na czym polega pomysł, co miałoby zostać zrealizowane i w jakiej formie. Za określenie techniki realizacji projektu i sporządzenie dokładnego kosztorysu są odpowiedzialni urzędnicy oceniający projekty. 

 

Dla tych, którzy potrzebują pomocy przy zgłoszeniu projektu i wypełnieniu formularza, urząd przygotował różne formy wsparcia. Szczególnie zachęcamy do udziału w „Maratonie pisania projektów” i odwiedzenia Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56, aby osobiście porozmawiać z pracownikami wydziałów merytorycznych i wspólnie z nimi dopracować założenia swojego projektu. W sobotę, 18 stycznia, w godzinach 11.00-16.00, urzędnicy będą udzielać mieszkańcom indywidualnych wskazówek przy stolikach tematycznych. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z budżetem obywatelskim przygotowaliśmy prezentację „Jak zgłosić projekt?” (o godz. 11.30). Będą także quizy z nagrodami oraz kącik dla dzieci. 

 

W tej edycji budżetu obywatelskiego po raz pierwszy warszawianki i warszawiacy mogą liczyć na wsparcie ambasadorów, czyli osób, które swoją postawą, zaangażowaniem i działaniami zachęcają mieszkańców do uczestnictwa w budżecie obywatelskim. Ich głównym zadaniem jest promocja idei i zasad budżetu obywatelskiego oraz pomoc mieszkańcom, którzy chcą wziąć udział w procesie, w szczególności na etapie zgłaszania pomysłów oraz głosowania.

 

- Jestem zaangażowanym społecznikiem. Zostałem ambasadorem, ponieważ zależy mi na uświadamianiu mieszkańców o możliwościach, jakie daje budżet obywatelski. W poprzedniej edycji sam składałem projekty i wiem, że to nic trudnego, dlatego chętnie pomogę w zgłoszeniu pomysłów innym mieszkańcom – mówi Jan Kuśmirski.

 

Kontakty do ambasadorów: https://twojbudzet.um.warszawa.pl/ambasadorzy-budzetu-2021

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1326752384163436/

Więcej o budżecie obywatelskim: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/