Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Podwójna korzyść

Increase Normal Decrease
opublikowano: Piątek, 29 Maja, 2015 - 12:15, msalek

Czy wiesz w jaki sposób można poprawić jakość powietrza w miastach? Jak efektywnie produkować ciepło systemowe, prąd i ciepłą wodę? Jak możemy oszczędzać paliwo, emitować mniej substancji trujących do atmosfery i tym samym chronić środowisko naturalne. Ta technologia to kogeneracja. Zobacz co to jest i gdzie można ją wykorzystać. Zapraszamy do obejrzenia filmiku „Podwójna korzyść”.

Kogeneracja fot. Kogeneracja

W miastach wzrasta zanieczyszczenie powietrza, spowodowane emitowaniem do atmosfery szkodliwych substancji przez piece gospodarstw domowych oraz małe kotłownie. Wśród tych substancji obok pyłu, tlenków azotu i siarki jest również powodujący ocieplenie klimatu dwutlenek węgla.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest kogeneracja, sprawdzona od dziesięcioleci technologia jednoczesnego wytwarzania prądu elektrycznego i ciepła. Pozwala ona na zwiększenie efektywności wykorzystania paliw w energetyce o 30 proc. a przez to na znacznie racjonalniejsze gospodarowania zasobami naturalnymi i skuteczniejszą ochronę środowiska naturalnego.
Technologia kogeneracji dla swego upowszechnienia wymaga rozbudowy oraz budowy nowych odcinków sieci ciepłowniczej, tak aby jak najwięcej mieszkańców mogło korzystać z bezpiecznego i wygodnego ciepła systemowego.
W ciągu najbliższych 10 lat konieczne będzie w Polsce zamknięcie lub przeprowadzenie gruntownej modernizacji wielu tysięcy małych ciepłowni, w tym kotłowni osiedlowych. Stwarza to okazję do przebudowania ich na obiekty o dodatkowej funkcji wytwarzania energii elektrycznej.
Aktualnie trwają prace nad Polityką Energetyczną Polski do 2050 roku. Wśród proponowanych celów znajdują się m.in. rozwój kogeneracji oraz rozbudowa sieci ciepłowniczych.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku „Podwójna korzyść”.