Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Ruszył przetarg na ekologiczne autobusy

Increase Normal Decrease
opublikowano: Wtorek, 14 Stycznia, 2020 - 11:21, jturek

To kolejny, duży przetarg na ekologiczne autobusy dla Warszawy. Miejskie Zakłady Autobusowe rozpoczynają przetarg na dostawę 160 niskoemisyjnych pojazdów napędzanych gazem CNG i LNG. Autobusy przyjadą do stolicy w latach 2021-2022.

Ekologiczny autobus Ekologiczny autobus
fot. MZA

Jako pierwsze w 2021 roku mają być dostarczone autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Będzie to 70 pojazdów – 40 o długości 12 metrów i 30 przegubowych. W kolejnym roku przyjdzie czas na gazowce napędzane paliwem skroplonym (LNG). 90 autobusów będzie dostarczanych wyłącznie w wersji przegubowej.

Nowe pojazdy poza niskoemisyjnym napędem będą posiadały wszystkie elementy bogatego wyposażenia charakterystycznego dla pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego – biletomaty, klimatyzacja, elektroniczna informacja, systemy przeciwpożarowe, monitoring i udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością, niewidomych i niedowidzących.

Na koniec roku 2022 flota autobusów gazowych powinna osiągnąć w MZA 305 egzemplarzy. Tabor nisko- i zeroemisyjny będzie uzupełniało 160 autobusów elektrycznych i cztery hybrydowe.