Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

W Warszawie samochód elektryczny zatankujesz szybko i za darmo

Increase Normal Decrease
opublikowano: Piątek, 28 Stycznia, 2011 - 17:22, test

Już 10 dwugniazdkowych punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych stoi w Warszawie. Sześć razy szybciej niż dotychczas można ładować samochody elektryczne. Mobilność elektryczna to jazda w ciszy, brak emisji CO2 z pojazdu i niższe koszty.

zdjęcie: Ładowanie samochodu elektrycznego Ładowanie samochodu elektrycznego
fot. zdjęcie: Ładowanie samochodu elektrycznego

W Warszawie samochód elektryczny zatankujesz szybko i za darmo – dzięki pilotażowemu programowi RWE Polska i Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy

 Już 10 dwugniazdkowych punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych stoi w Warszawie. Sześć razy szybciej niż dotychczas można ładować samochody elektryczne. Mobilność elektryczna to jazda w ciszy, brak emisji CO2 z pojazdu i niższe koszty.

 W Warszawie stanęło 10 punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Słupki, przypominające małe parkomaty, to punkty szybkiego ładowania o mocy do 22 kW. Punkty są bezpłatne i ogólnodostępne: obecnie ich finansowanie zapewnia RWE. Większość z nich zapewnia szybkie ładowanie (dostosowane są do tego wszystkie punkty, ale przy niektórych brak w pobliżu odpowiedniej do szybkiego ładowania infrastruktury sieciowej).  W każdym takim punkcie w ciągu niespełna godziny (przy baterii 15 kWh ładowanie od 0-100% zajmuje 40 min.) można do pełna naładować akumulatory samochodu elektrycznego. W standardowym gniazdku ładowanie baterii do pełna trwa około sześciu godzin.

 Gdzie można ładować?

 Punkty ładowania zostały rozplanowane w taki sposób aby ułatwić komunikację użytkownikom niskoemisyjnych samochodów. Elektryczny samochód można bezpłatnie naładować obecnie między innymi w okolicach Pałacu Kultury i Nauki (obok Kinoteki i Sali Kongresowej), przy ul. Pięknej, Rychlińskiego, Nieświeskiej.

 Uruchomienie projektu RWE i Warszawy to kolejny element budowy
w stolicy warunków dla funkcjonowania ekologicznego transportu prywatnego i publicznego. Przez kolejne lata zamierzamy dalej rozwijać działalność w tym kierunku, umacniając pozycję Warszawy jako lidera polskich miast w działaniach na rzecz efektywności energetycznej i ochrony klimatu. Stolica - angażując się w działania na rzecz elektrycznego transportu – wypełnia też postanowienia wynikające z uchwalonych dokumentów odnośnie efektywności energetycznej i ochrony klimatu, m.in. Porozumienia Burmistrzów o redukcji emisji CO2 czy Strategii Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy do 2015 r.

 Ciche i czyste miasto

 Proces ładowania samochodu elektrycznego jest bardzo prosty i sprowadza się do podłączenia odpowiednio dostosowanego samochodu elektrycznego do punktu ładowania. W każdym ze słupków są dostępne dwa gniazda ładowania. Ładowanie można przerwać w każdej chwili i rozpocząć je na nowo w innej lokalizacji.

 Mobilność elektryczna przyczyni się do podniesienia komfortu życia w mieście. Transport samochodami elektrycznymi jest tańszy niż samochodami konwencjonalnymi, cichszy i przyczynia się w mniejszym stopniu do emisji CO2 do atmosfery. Koszt energii potrzebnej do przejechania 100 km samochodem elektrycznym to około 7 złotych. W przypadku takiego samego pojazdu, ale wyposażonego w napęd spalinowy, cena ta rośnie pięciokrotnie. Samochody elektryczne są również bardziej ekonomiczne; w przeciwieństwie do swoich spalinowych odpowiedników, w mieście zużywają mniej energii niż na trasie! Silnik nie pracuje podczas postoju w korku, poza tym podczas hamowania (np. przed światłami) energia nie jest tracona, tylko odzyskana trafia z powrotem do akumulatora.

 Nieuchronna przyszłość

 Samochody elektryczne są bardziej ekonomiczne w eksploatacji od spalinowych (większa sprawność napędu/znacznie niższy koszt przejechania 1 kilometra), a jednocześnie mniej obciążają środowisko. Nawet biorąc pod uwagę, że elektrownie w Polsce wciąż zasilane są głównie węglem, zastępowanie aut spalinowych elektrycznymi prowadzi do zmniejszenia łącznej emisji gazów cieplarnianych, a także innych szkodliwych substancji, oraz do obniżenia poziomu hałasu na ulicach. Przewaga ekologiczna prądu nad ropą czy benzyną będzie się jeszcze zwiększać w miarę jak coraz więcej energii elektrycznej w Polsce będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

 

 

Zobacz na mapie

1.
zamknij
Punkt ładownia samochodu elektrycznego Dane adresowe:
Wybrzerze Kościuszkowskie 41
Warszawa
2.
zamknij
Punkt ładowania samochodu elektrycznego Dane adresowe:
Plac Defilad 1
obok Kinoteki i Sali Kongresowej
Warszawa

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Ładowanie samochodu elektrycznego ul. Wybrzeże Kościuszkowskie
  (plik: Ladowanie_samochodu_elektrycznego.jpg, rozmiar pliku: 1022.21 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Ładowanie samochodu elektrycznego przy PKiN
  (plik: Ladowanie_samochodu_elektr_PKiN.jpg, rozmiar pliku: 265.25 KB)
  Pobierz