Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Platforma „Partnerstwo dla Klimatu”

Increase Normal Decrease
opublikowano: Piątek, 10 Stycznia, 2020 - 14:34, test

Warszawa jest liderem Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”. W ramach tego projektu podejmuje innowacyjne działania edukacyjne i promocyjne związane z problematyką zmian klimatu. Stolica stawia na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku i promocję ekologicznego stylu życia.

Partnerstwo dla Klimatu Partnerstwo dla Klimatu

Projekt „Partnerstwo dla Klimatu”, który koordynuje Warszawa, został zapoczątkowany w 2008 r. jako platforma współpracy na rzecz ochrony środowiska. Partnerami Platformy są organizacje i instytucje reprezentujące różnorodne środowiska, m.in. jednostki administracji, ambasady, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje, dla których troska o jakość powietrza i klimat stanowi priorytet. Teraz, w nowej odsłonie Platformy, członkowie współpracują w grupach tematycznych: odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna; edukacja ekologiczna; elektromobilność i innowacyjny transport; zrównoważone budownictwo; czyste powietrze oraz finansowanie zrównoważonego rozwoju. W ramach „Partnerstwa dla Klimatu” organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, m.in. konferencje, debaty i wystawy, zwiększające świadomość społeczną na temat ochrony klimatu.

Powstanie „Partnerstwa dla Klimatu” zainaugurował pierwszy „Piknik z Klimatem”, zorganizowany w sierpniu 2008 r. na Nowym Świecie. Impreza ta, odbywająca się od tamtej pory regularnie, pozwala partnerom Platformy zaprezentować działania podejmowane na rzecz klimatu, a warszawiakom – dowiedzieć się, jaki wpływ na zmiany klimatu mają nasze codzienne zachowania. Nawet małe zmiany w naszych przyzwyczajeniach mogą wpłynąć na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W ramach działań Platformy „Partnerstwa dla Klimatu” Warszawa współpracuje z wieloma instytucjami w zakresie organizacji różnorodnych działań mających na celu popularyzację wiedzy ekologicznej. Są to m.in.:

„Godzina dla Ziemi” organizowana we współpracy z Fundacją WWF Polska. Akcja zachęca do wyłączenia na godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach konkretnego dnia każdego roku. Skłania do refleksji nad zmianami klimatu. Obecnie w wydarzeniu bierze udział przeszło 180 państw, gaśnie ponad 3000 instalacji rozświetlających zabytki i gmachy miejskie, m.in. Piramidy w Gizie, paryska Wieża Eiffla, Opera w Sydney i wiele innych. W Polsce w akcji uczestniczą np. Zamek Królewski w Warszawie, Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki oraz stołeczne przeprawy na Wiśle.

Wspólnie z klubem Gaja Warszawa organizuje inaugurację programu „Święto drzewa”. Tradycją stało się już jesienne sadzenie drzew w stołecznych lasach, w którym biorą udział przedstawiciele władz Warszawy, placówek dyplomatycznych i organizacji pozarządowych, a także uczestnicy platformy „Partnerstwo dla Klimatu” oraz uczniowie warszawskich szkół. Wspólne sadzenie drzew podnosi świadomość ekologiczną społeczeństwa, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz zmniejszenia skutków zmian klimatu. Na przestrzeni 16 lat posadzonych zostało blisko 900 000 drzew.

Innym wydarzeniem popularyzującym troskę o klimat jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim organizowany w ramach „Światowego Dnia Ziemi”, promujący m.in. odnawialne źródła energii, koncentrujący się na przekazywaniu społeczeństwu praktycznej wiedzy z zakresu ekologii, zwracający uwagę na to, jak kruchy jest ekosystem planety i jak niezbędne w związku z tym są wszelkie działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji zasobów.

W czasie „Dni recyklingu” warszawiacy mogą wymienić surowce wtórne na sadzonki ziół, kwiatów, drzew i krzewów. Impreza zachęca do pozbycia się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mieszkańcom Warszawy nie jest obca troska o środowisko – podczas jednej z ostatnich edycji zebrano ponad 35 ton elektrośmieci.

Warszawa wspiera również kampanię „Dzień bez samochodu”, zwracającą uwagę na negatywne skutki używania aut i promującą codzienne korzystanie z pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Ta coroczna wrześniowa kampania ma na celu zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez miliony pojazdów poruszających się po miastach.

Stolica bierze także udział  w wielu innych międzynarodowych inicjatywach ekologicznych. W ramach współpracy z organizacjami miast C40 Large Cities Climate Leadership Group oraz Eurocities Warszawa propaguje działania na rzecz ochrony klimatu, wspiera organizacje międzynarodowe, a także realizuje programy zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Celem wszystkich tych akcji i inicjatyw jest podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na ziemi. Do 2019 r. za ich organizację odpowiadało Biuro Infrastruktury. Obecnie wydarzenia w ramach Platformy „Partnerstwa dla Klimatu” organizuje Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.