Gdzie powstaną nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

opublikowano: Wtorek, 14 Kwietnia, 2020 - 10:08, admin

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie ma powstać 1000 punktów, umożliwiających ładowanie pojazdów napędzanych energią elektryczną. We wtorek, 14 kwietnia, rozpoczynają się konsultacje społeczne na temat lokalizacji nowych stacji.

konsultacje społeczne - ilustracja

W stolicy są już 144 punkty ładowania zlokalizowane w 54 stacjach. Ponadto w tym roku różni inwestorzy zainstalują kolejnych 41 punktów w 21 stacjach. Projekt stołecznego „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych” przewiduje możliwość uruchomienia 1034 punktów ładowania w kolejnych 517 stacjach. Po konsultacjach z mieszkańcami wybrane zostaną lokalizacje, w których będzie zainstalowanych minimum 815 punktów ładowania.

Każda planowana stacja to wolnostojący słupek (o wymiarach: do 170 cm wysokości, 45 cm szerokości i 50 cm głębokości) z dwoma punktami ładowania. Moc pojedynczego punktu (22 kW) pozwoli na ładowanie jednego pojazdu w czasie 1-3 godzin. Każdy słupek umożliwi ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie, dlatego konieczne jest wyznaczenie przy nim dwóch stanowisk postojowych. Wymiary co najmniej jednego z nich spełnią kryteria dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Stacje, służące zasilaniu pojazdów elektrycznych i hybrydowych, powstaną w całym mieście. Projekt przewiduje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stacji w każdej z dzielnic. Wybudowane zostaną zarówno pojedyncze stacje, jak i większe skupiska, w których znajdzie się od dwóch do nawet kilkunastu stacji.

Proponowane lokalizacje zostały wybrane wspólnie przez Biuro Infrastruktury, zarządców stołecznych dróg (Zarząd Dróg Miejskich i urzędy dzielnic) oraz operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych (innogy Stoen Operator sp. z o.o. oraz PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Warszawie). Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności do wybudowania stacji ładowania zobowiązani są operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych.

Priorytetem przy wyborze wszystkich lokalizacji było umożliwienie mieszkańcom ładowania samochodu podczas przebywania w miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką, np. na błoniach PGE Narodowego. Stacje ładowania będą też instalowane w pobliżu urzędów czy placówek służby zdrowia, a także w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych, by ułatwić ich mieszkańcom podjęcie decyzji o kupnie pojazdu elektrycznego. Ważną przesłanką, wpływającą na wybór lokalizacji, była również własność gruntu – zdecydowaliśmy, aby stacje budowane były wyłącznie na gruntach miejskich. Innymi kryteriami były dostępność infrastruktury elektroenergetycznej oraz większa liczba miejsc parkingowych w okolicy.

Poniżej można pobrać projekt „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych” oraz zapoznać się z listami lokalizacji planowanych stacji we wszystkich dzielnicach. Lokalizacje wszystkich planowanych stacji można sprawdzać także na mapie. W ramach konsultacji zbieramy uwagi i opinie dotyczące wskazanych lokalizacji.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną konsultacje zostaną przeprowadzone w formie elektronicznej oraz podczas dyżurów telefonicznych. Będą trwały od 14 kwietnia do 31 maja. Od pierwszego dnia konsultacji uwagi do lokalizacji planowanych stacji ładowania można wysyłać mailem na adres konsultacje_infrastruktura@um.warszawa.pl. 28 kwietnia i 14 maja odbędą się dyżury telefoniczne, w trakcie których będzie można porozmawiać z urzędnikami, zaangażowanymi w przygotowanie konsultowanego planu oraz zgłosić swoje uwagi. Na 20 maja zaplanowana jest wideokonferencja online lub spotkanie konsultacyjne (zależnie od sytuacji epidemicznej) z udziałem ekspertów od elektromobilności. Formy zgłaszania uwag w konsultacjach wynikają z obecnej sytuacji epidemicznej i mogą zostać zmienone w przypadku zniesienia lub zmienienia obecnie obowiązujących ograniczeń.

Projekt Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych
    (plik: projekt_planu_budowy_stacji_ladowania_konsultacje.pdf, rozmiar pliku: 5192.62 KB)
    Projekt Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (wersja dostępna)
    (plik: warszawa_plan_budowy_stacji_projekt_pdf_z_grafikami.pdf, rozmiar pliku: 4869.38 KB)