Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Komunikaty ze spotkań 2016

Increase Normal Decrease
opublikowano: Piątek, 11 Marca, 2016 - 10:30, msalek

Komunikaty ze spotkań 2016:

Podobnie jak w latach ubiegłych w październiku br. w Warszawie w Lesie Uroczysko Henryków w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu” posadzono ok. 3,5 tys. drzew były to brzozy, dęby oraz lipy.

W dniu 19 pażdziernika 2016 w sadzeniu drzew wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 307, przedstawiciele partnerów Platformy "Partnerstwo dla Klimatu": PGNiG Termika, Ambasady Królestwa Danii w Polsce, Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa, Veolia Energia Warszawa S.A., Fundacji Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE, Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, Pro Performance, pracownicy Urzędu m.st.Warszawy oraz Pracownicy Lasów Miejskich.  W dniu 20 paździenika2016  w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele placówek dyplomatycznych, pracownicy Biura Infrastruktury oraz Lasów Miejskich, którym składamy szczególne i serdeczne podziękowania za udział oraz  fachowe wsparcie, którego z wielką cierpliwością udzielali wszystkim uczestnikom  akcji bez Nich nic by z tego nie było. Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy.

                 ----------------------------------------------------

Święto Drzewa 2016 – zaczynamy!

 
Co roku 10 października Klub Gaja rozpoczyna Święto Drzewa, dzięki któremu w zeszłym roku zasadzono 40 tys. drzew. Symbolicznym początkiem obchodów było zasadzenie wiśni ptasiej oraz pięciu buków czerwonych na warszawskim Polu Mokotowskim. W rolę ogrodników wcielili się m.in. ambasador Święta Drzewa - aktor Bartłomiej Topa, Michał Olszewski - wiceprezydent m.st. Warszawy oraz rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.
W tym roku Klub Gaja zachęca do sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów. Nie tylko w miastach, parkach i lasach ale także na terenach rolniczych. Drzewa przydrożne, aleje, kępy i remizy czy stare samotne drzewa stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników. Dlatego inaugurację Święta Drzewa rozpoczęto posadzeniem wiśni ptasiej,  której owoce są doskonałym źródłem pokarmu dla ptactwa oraz buków, których orzeszki są przysmakiem dla wiewiórek, saren, ptaków i myszowatych.
Zaproszeni Goście podkreślali rolę działań prowadzonych przez Klub Gaja, mimo iż początkowo jej efekty mogą nie być łatwo dostrzegalne.
Święto Drzewa to święto dla przyszłości – zaznaczyła Anna Malinowska z Lasów Państwowych, które od14 lat są partnerem strategicznym tego programu. Jak dodała - Warto sadzić drzewa mimo faktu, że efekty akcji będą widoczne dopiero za klika lat. W tym roku promujemy sadzenie drzew wśród pól. To jest ważne nie tylko dla rolników, bo oni mają wymierne korzyści z sadzenia drzew i krzewów na miedzach, ale to jest ważne dla przyrody. Takie miejsca są zamieszkiwane przez zwierzynę drobną, która nie ma się gdzie schronić.
Na sadzenie drzew, jak co roku, przybył aktor Bartłomiej Topa. - To co tutaj robimy ma przełożenie globalne – jestem o tym szczerze przekonany – powiedział. Zaznaczył również, że  rolą osób znanych z mediów jest wspieranie ważnych inicjatyw.
Natomiast Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, zapowiedział, że jeszcze w tym roku z inicjatywy warszawskiego magistratu zostanie zasadzonych kilka tysięcy drzew. - Jesteśmy na terenie jednego z największych parków w stolicy. Areał Pole Mokotowskie będzie się niebawem powiększał. Wkrótce będziemy zagospodarowywać część parku, którą niegdyś zajmowała baza MPO. Dzięki konsultacjom społecznym udało nam się wyznaczyć kierunek zmian, które przejdzie park – dodał.
Po zasadzeniu drzew Goście udali się do gmachu Biblioteki Narodowej, gdzie miała miejsce premiera animacji promującej w mediach społecznościowych ideę Święta Drzewa. Wszystkich zapraszamy do jej pobrania i dzielenia się z innymi.
Można ją obejrzeć na YouTube: http://bit.ly/2dFPLlv
facebookowym fanpage’u Klubu Gaja http://bit.ly/2d2Nijj    
i pobrać w serwisie Dropbox: http://bit.ly/2dOE3AO

Inaugurację obchodów Święta Drzewa zakończono rozdaniem nagród Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza. W ten sposób uhonorowano organizatorów lokalnych akcji edukacyjnych, zachęcających do sadzenia i ochrony drzew oraz zbiórki makulatury na rzecz koni przeznaczonych na rzeź. Natomiast trzy statuetki Drzewa Roku trafiły do autorów zwycięskiego zgłoszenia drzewa w konkursie: Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów oraz Fundacji Cherry Home. To właśnie Dąb Józef w Wiśniowej (woj. podkarpackie) wygrał w plebiscycie internetowym zdobywając ponad 4,3 tys. głosów. W lutym będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017!
Zaangażowanie wielu ludzi i instytucji powoduje ze program Święto Drzewa osiąga tak wspaniałe rezultaty. Podziękowania , które możemy przekazać nielicznym w dniu inauguracji 14. Święta Drzewa są ukłonem dla każdego, kto podejmował działania w intencji dobra ludzi i planety. Wydarzenie na Polu Mokotowskim to inspiracja do dalszej naszej wspólnej aktywności. Zapraszam do włączenia się do programu! – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Inauguracja programu Święta Drzewa w Warszawie została objęta honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy. Partnerami strategicznymi programu są Lasy Państwowe oraz LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy to Troton, Eco Service, Szapiro Business Advisory oraz Logotomia. Przy organizacji Święta Drzewa Klub Gaja współpracuje z: platformą Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteką Narodową, Miastem Katowice, Kampanią Miliarda Drzew dla Planety, Fundacją Ashoka - Innowatorzy Dla Dobra Publicznego.
Od początku programu Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu 620 000 osób posadzono ponad 780 000 drzew i zebrano 3900 ton makulatury.
Formularz zgłoszeniowy do programu Święto Drzewa >>>>>>>>>>
Zobacz album na facebook  >>>>>  

Więcej informacji:
www.swietodrzewa.pl
www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl
Kontakt:
Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja – 603 636 554
Jolanta Migdał – koordynatorka programu Święto Drzewa – 609 495 871

 

                 ----------------------------------------------------

Piknik z Klimatem pod hasłem: „Kulturalnie o niskiej emisji”

W ostatnią niedzielę wakacji, 28 sierpnia, jak co roku w sąsiedztwie Zamku Królewskiego można było wypoczywać i bawić się na miękkiej zieleni trawnika. Kolejna edycja Pikniku z Klimatem odbyła się pod hasłem: „Kulturalnie o niskiej emisji.”

 
Piknik rozpoczął się o godz. 11.30. paradą rowerową przedstawicieli Organizatorów i Partnerów. Imprezę otworzyli Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Nads-Emil Nygaard Stærk – Zastepca Szefa Misji przy Ambasadzie Królestwa Danii, Samore El Abdaoui – Radce Ambasady Królestwa Maroko, Sylvain Guiaugue – Chare d”affaire a.i. Ambasady Francji, Witold Nurowski – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Beata Kurdelska – Członek Zarządu Veolii Energii Warszawa S,.A. oraz. Tomasz Wilczak – Wiceprezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A.

Blisko jedna piąta mieszkań w Polsce ogrzewana jest piecami indywidualnymi. Co roku spala się w nich około 6 mln ton węgla. Jesienią i zimą oraz wczesną wiosną ekonomia często bierze górę nad bezpieczeństwem – do pieców wrzucane są śmieci – w tym papier, plastik i folie.
Ważnym krokiem do edukacji o tym zjawisku będzie realizacja zapisów zawartych w liście intencyjnym o współpracy przy kampanii edukacyjnej „Niska emisja – wielka sprawa” podpisanym przez Miasto Stołeczne Warszawę, Veolię Energię Warszawa oraz PGNiG TERMIKA już po oficjalnym otwarciu imprezy. Ten szczególny moment oraz działania wspólne, określone w porozumieniu, mają na celu skierowanie uwagi mieszkańców Warszawy na ważny problem niskiej emisji, skutki jej występowania oraz projekty, dzięki którym można z nią walczyć. Zwrócenie uwagi na problem niskiej emisji i wywołanie dyskusji nt. sposobów jej ograniczania jest pierwszym krokiem do obudzenia odpowiedzialności mieszkańców za poprawę warunków życia i jakości powietrza.
W maju 2016r.  Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy podpisała zarządzenie dotyczące finansowania projektów w ramach „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy”. 16 mld zł pomoże stolicy w walce o czyste powietrze.
W Programie znajduje się blisko 1000 projektów, z których ponad 700 będzie zrealizowanych przez m.st. Warszawę. Pozostałe to inwestycje m.in. uczelni wyższych, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych oraz firm energetycznych.
Wśród planowanych inwestycji są np. przebudowa oświetlenia ulicznego na energooszczędne czy doprowadzenie sieci ciepłowniczej do budynków komunalnych na Pradze-Południe, Pradze-Północ oraz Targówku za ok. 84 mln zł (ok. 5 tys. mieszkań). Najwięcej środków przeznaczonych zostanie na inwestycje w transport publiczny oraz zakup taboru.
Dzisiaj aż 80% miasta pokrywa sieć ciepłownicza. W kilku ostatnich latach przyłączono do sieci cieplnej ponad 130 budynków, dzięki temu o ponad 3 tys. rodzin więcej ma teraz centralne ogrzewanie. Miasto dofinansowuje też mieszkańcom montaż instalacji solarnych i pomp ciepła. Od grudnia 2006 r. Warszawa dofinansowała już prawie 400 inwestycji związanych z OZE na łączną kwotę blisko 4,5 mln zł.
Po oficjalnym otwarciu i podpisaniu listu intencyjnego prowadzący imprezę Jarosław Kret przedstawił wszystkich Partnerów i zaprosił do odwiedzania ich stoisk.
Następnie p.  Samore El Abdaoui – Radce Ambasady Królestwa Maroko opowiedziała o przygotowaniach do  Międzynarodowej konferencji klimatycznej ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu, która w tym roku odbędzie się w Marakeszu. Zapoznała również mieszkańców Warszawy z różnymi działaniami podejmowanymi w Maroko na rzecz ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatu.
Następnie rozpoczęły się różnego rodzaju działania animacyjne na poszczególnych stanowiskach. Idea, jaka przyświeca Piknikowi z Klimatem od samego początku jest prosta: każdy z nas może przysłużyć się środowisku i wpłynąć na otaczający nas klimat  nawet poprzez małe, swoje codzienne nawyki. Warszawiacy – zarówno duzi, jak i mali chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu już od kilku lat. W programie tegorocznego Pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W trakcie imprezy można było wziąć udział w pokazach, quizach o oszczędzaniu energii, licznie zorganizowanych warsztatach, konkursach oraz grach, obejrzeć prezentowane wystawy.
Piknik od wielu lat jest świetną okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczynić się do ochrony klimatu. Można było m.in.: przeliczyć za pomocą kalkulatora swój ślad węglowy, wejść do Eko Rzeki, zagrać w wielkoformatową grę planszową „Park & Ride” czy dowiedzieć się, co to jest carpooling… Uczestnicy mogli stworzyć własne eko-kosmetyki, ogródek w słoiku, maskotki, biżuterię. W tym roku także nie zabraknie znanych i lubianych twarzy – swoimi refleksjami podzielą się:  Wojciech Szymalski,  Jakub Jędrak, Grzegorz Wiśniewski oraz Paulina Holtz, Andrzej Supron i Włodek „Paprodziad” Dembowski.
W czasie imprezy trwał konkurs, którego główna nagrodą była hulajnoga. Aby ją wygrać uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące adaptacji do zmian klimatu oraz wymyślali hasła związane z tym tematem. O godz. 15.30 ogłoszono wyniki konkursu. Zwycięskie  hasło brzmiało: Warszawa – zielony przystanek Europy.

W Pikniku na Placu Zamkowym  uczestniczyli  wspólnie z Miastem  Stołecznym Warszawa nasi  Partnerzy  z „Platformy dla Klimatu” m.in.:
Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Veolia Energia Warszawa S.A.
PGNiG TERMIKA S.A.
Centrum UNEP/GRID – Warszawa
Klub Gaja
Polski Związek Firm Deweloperskich
Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Fundacja Nasza Energia
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Ambasada Niemiec

                 ----------------------------------------------------

Trzecia edycja Warszawskiego Dnia Energii

W dniu 5 czerwca br. na terenie Parku Agrykola w Warszawie odbyła się trzecia edycja Warszawskiego Dnia Energii. To projekt, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o klimacie, energetyce miejskiej i odnawialnych źródłach energii. Szczególnie wśród dzieci, młodzieży i studentów.

 
Na stoisku „Ciepła systemowego dla Warszawy” można było m. in. dowiedzieć się, że Warszawa ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej, a dzięki współpracy PGNiG Termika (producenta ciepła) i Veolii Energia Warszawa (dystrybutora) blisko 80 % mieszkańców Warszawy może korzystać z bezpiecznego i najbardziej ekologicznego ogrzewania. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ciekawe atrakcje np. stworzono świat eksperymentów chemicznych. Uczestnicy „III Warszawskiego Dnia Energii” wzięli udział w konkursie wiedzy o miejskiej energetyce, w którym główną nagrodą był zestaw laboratoryjny odnawialnych źródeł energii ufundowany przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Na stoisku Ambasady można było zapoznać się z informacjami o energii odnawialnej w Niemczech oraz obejrzeć film o „Rewolucji energetycznej w Warszawie”. Ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszyło się Laboratorium Energii Odnawialnej, w którym Studenci Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej prezentowali magazyn energii oparty na super kondensatorach, modele samochodów napędzanych wodorem. Ciekawość uczestników wzbudziły prototypy pojazdów zbudowanych przez studentów prężnie działających kół naukowych. Prezentowana też była polska turbina wiatrowa Aerocopter 450, spełniająca rolę przydomowej elektrowni wiatrowej. Jest to jedno z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu na świecie. Uczestnicy programu „Warszawska Energia od poznania do EKO- działania, którego koordynatorem jest MDK Śródmieście, a współorganizatorem Biuro Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy zaprosili do gry „Z energią po Warszawie”. Wśród uczestników gry i konkursów rozlosowano nagrody główne i pocieszenia. Biuro Infrastruktury M.st. Warszawy, rozwijające w stolicy system energetyczny i wodociągowo- kanalizacyjny, na swoim stoisku przygotowało konkursy edukacyjne i zabawy z dziesiątkami nagród. W strefie transportu elektrycznego uczestnicy pikniku zapoznali się rozwiązaniami technicznymi skierowanymi do inteligentnych i ekologicznych miast np. rowerami transportowymi wykorzystywanymi między innymi w poczcie niemieckiej oraz rikszami z powodzeniem spełniającymi swoje zadanie w rekreacji i turystyce. Uczestnicy mogli odbyć podróż po Parku Agrykola nowoczesnymi i ekologicznymi skuterami napędzanymi w 100%   z energii elektrycznej, będącymi alternatywą dla samochodów osobowych w środowisku miejskim w drodze do pracy , szkoły czy na uczelnię. Swoim unikalnym desingiem oraz 100% redukcją spalin zachwycały skutery, hulajnogi, motocykle dziecięce i dla dorosłych. Odwiedzający park Agrykola poznali samochód Sam , wizjonerski pojazd miejski prezentującym nowe podejście do mobilności, łączący w sobie innowacyjne rozwiązania techniczno- konstrukcyjne i prostotę użytkowania. NISSAN prezentował elektryczne samochody LEAF. Uczestnicy pikniku zobaczyli Platformę Edukacyjną OZE, czyli jedyną tego typu pomoc dydaktyczną zapewniającą niepowtarzalną możliwość demonstracji dzieciom i młodzieży szkolnej procesów, w wyniku których pozyskiwana jest energia ze źródeł odnawialnych. Partnerami Warszawskiego Dnia Energii była Veolia Energia Warszawa, PGNiG Termika i Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Miasta ST. Warszawy i Stołecznej Estrady.
Temat „Warszawskiego Dnia Energii”, chęć rozwijania pasji technicznych przez mieszkańców stolicy i wspaniała pogoda sprawiły, że trzecia edycja Warszawskiego Dnia Energii zakończyła się sukcesem.

                 ----------------------------------------------------

Światowy Dzień Ziemi '2016

Dzień Ziemi, kolejne obchody przeszły już do historii. Bardzo dziękujemy Państwu za obecność, wsparcie i zachętę do dalszej pracy. Dziękujemy kilkudziesięciu instytucjom, organizacjom pozarządowym, firmom komercyjnym, które na festynie Dnia Ziemi miały swoje prezentacje. W tym roku temat Dnia Ziemi związany był z przeciwdziałaniem niskiej emisji. Już od 12 lat, byli z nami producenci z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz rolnicy i producenci zaproszeni przez Samorząd Województwa Mazowieckiego prezentujący i sprzedający żywność tradycyjną i ekologiczną wysokiej jakości, tę w odróżnieniu od powszechnie dostępnej żywności wysokiej wydajności, chcemy promować i zachęcać do jej nabywania. Po raz kolejny na SKRZE uruchomiony został punkt zbiórki odpadów, w tym roku firmy Remondis Electrorecykling, Electro - System i Eko - Punkt zbierały odpady opakowaniowe, elektroodpady i baterie rozdając w zamian sadzonki roślin ozdobnych. Zebraliśmy 6 ton odpadów opakowaniowych oraz 16,6 ton elektroodpadów i baterii, razem to 22,6 ton surowców wtórnych. Bardzo nas cieszy, że Warszawianie tłumnie odwiedzają każdego roku punkt zbiórki i przynosząc niepotrzebne odpady oszczędzają środowisko. Bogate prezentacje miał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Środowiska. Wspaniale prezentowały się podczas festynu parki narodowe i Lasy Państwowe, bardzo dużo zorganizowaliśmy warsztatów i zadań dla najmłodszych, zarówno edukacyjnych, jak i artystycznych. Na chwilę refleksji i nad przyrodą i nad własnymi działaniami i postawami zaprosili nas artyści - Janusz Byszewski, Zbigniew Gozdecki i Maria Parczewska. Do zobaczenia za rok!

                ----------------------------------------------------

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. po raz kolejny zaprosiło na rodzinny piknik z okazji Światowego Dnia Wody. Impreza odbyła się w sobotę 19 marca br. na Płycie Desant pod hasłem "Warszawska kranówka".

                                                     

W ogrzewanej hali namiotowej, organizowane były konkursy i zabawy dla najmłodszych np. budowanie filtrów i modelu wodociągów. Pracownicy Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy organizowali konkursy i zabawy dla uczestników pikniku, wszystkie poprawne odpowiedzi były premiowane nagrodami. Starsi uczestnicy pikniku mogli m.in. razem z przewodnikiem wybrać się na wycieczkę wzdłuż brzegu Wisły, posłuchać porad profesjonalnych dietetyków, dlaczego warto zamienić słodkie napoje na warszawską kranówkę lub wziąć udział w kursie pierwszej pomocy organizowanym przez ratowników PCK. Podczas imprezy odbyły się specjalne pokazy Maszyny Einsteina zbudowanej przez uczestników pikniku oraz zaprezentowano jak działa mobilne laboratorium MPWiK. W ramach pikniku uczestnicy odwiedzali zabytkową Stację Filtrów.
Na zakończenie imprezy o godz.16:00 wystąpił Rafał Brzozowski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

 

                ----------------------------------------------------

W dniu 9 marca 2016 r. odbyło się coroczne spotkanie Partnerów Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”. Spotkanie prowadził Pan Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, który na wstępie przedstawił prezentację nt. Inicjatyw realizowanych w ramach Platformy „ Partnerstwo dla Klimatu” przez m.st. Warszawa oraz pozostałych Partnerów w roku 2015 na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska i klimatu.

Nakreślił również krótki plan działań, które Miasto planuje realizować samodzielnie w roku 2016 w jak i w zakresie współpracy z Partnerami Platformy. Następnie Przedstawiciele Partnerów przedstawili informacje podsumowujące działania, które były realizowane przez nich w roku 2015 oraz plany związane z działaniami, które będą realizowane w roku 2016. Na zakończenie spotkania wręczono Partnerom Certyfikaty Partnera dla Klimatu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących Partnerów:

 1. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
 2. Ambasada Królestwa Danii w Polsce
 3. Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce
 4. Instytut Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii
 5. Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej
 6. Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
 7. Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa
 8. Fundacja Nasza Ziemia
 9. Fundacja Nasza Energia
 10. Fundacja Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE
 11. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
 12. Stowarzyszenie ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja
 13. PGNiG Termika
 14. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy
 15. PGNiG Termika
 16. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych LEWIATAN
 17. Pro Performance
 18. Polskie Linie Lotnicze LOT
 19. EGO MOTO
 20. Veolia Energia Warszawa SA
 21. Global Compact Network Poland
 22. Związek Miast Polskich

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Partnerstwo dla Klimatu - 2016
  (plik: partnerstwo_dla_klimatu_-_2016.ppt, rozmiar pliku: 4296.5 KB)
  Pobierz