Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Komunikaty ze spotkań 2017

Increase Normal Decrease
opublikowano: Piątek, 5 Maja, 2017 - 09:58, m.grabowski

Komunikaty ze spotkań 2017

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Święto drzewa (20-21 października 2017 r.)

W dniach 20-21 października 2017 r. podobnie jak w latach ubiegłych w październiku br. w Warszawie w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”  posadzono  3,5 tys. drzew  m.in. klon jawor, gruszę pospolitą, jarząb pospolity, jabłoń dziką, dereń świdwę, trzmielinę pospolitą. W dniu 20 października w sadzeniu drzew wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 307, przedstawiciele partnerów Platformy "Partnerstwo dla Klimatu": GAZ Systemu, Fundacji Nasza Energia, Polskich Linii Lotniczych LOT, Przedstawiciel Komisji Europejskiej, pracownicy Urzędu m.st. Warszawy oraz Pracownicy Lasów Miejskich.                        

         W dniu 21 października br. do udziału zostali zaproszeni  przedstawiciele obecnych w Warszawie placówek dyplomatycznych. Tegoroczna impreza miała wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ wspólnie z Ambasadą Armenii świętowaliśmy obchody 650 rocznicy Diaspory Ormiańskiej w Polsce. Sadzenie drzew jest wymiernym i opłacalnym sposobem ograniczania emisji dwutlenku węgla, gdyż drzewa doskonale go pochłaniają, niwelując w ten sposób efekt cieplarniany. Drzewa stanowią też istotny element wsparcia działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz stanowią naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza. Poprzez ograniczenie erozji gleb wpływają również na zmniejszanie zanieczyszczenia wód.

          Samorządy lokalne mają do spełnienia ważną rolę w procesie  ochrony środowiska, dlatego też cieszymy się, że organizowane przez nas wydarzenia wpisały się na stałe w kalendarz imprez ekologicznych, przyczyniając się do poprawy walorów przyrodniczych Warszawy oraz upowszechniania w społeczeństwie świadomości ekologicznej. Wydarzenie to było również okazją do zaprezentowania podejmowanych wspólnie działań na rzecz poprawy stanu środowiska i ochrony klimatu.

          Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie i wspólne sadzenie drzew. Szczególne podziękowania należą się Pracownikom Lasów Miejskich czyli "Naszym Leśnym Ludziom". Służyli oni jak zwykle fachową pomocą wszystkim uczestnikom akcji i bez nich na pewno nic by się nie udało. Do zobaczenia za rok !

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tradycyjnie10 października Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzono 5 drzew (3 jabłonie ozdobne i 2 magnolie) na Polu Mokotowskim. Jedno z drzew zasadzili  aktorzy i ambasadorzy Święta Drzewa - Dagmara Bąk i Bartłomiej Topa. To początek wielkiej akcji, w której od początku programu dzięki zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadzono już ponad 811 tysięcy drzew.

Wydarzenie organizowane było przez Klub Gaja we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Lasami Państwowymi, które od piętnastu lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Co roku, do programu przyłączają się placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, firmy i osoby indywidualne. Sadzą drzewa, zakładają ogrody i parki, otaczają opieką stare drzewa, organizują wspólne działania dla drzew i wokół drzew - festyny, wycieczki, konkursy, zbiórki makulatury. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, wpisując je do licznika posadzonych drzew na www.swietodrzewa.pl

Hasłem tegorocznej edycji Święta Drzewa jest „Drzewo-Przyjaciel”. W ten sposób Klub Gaja chce zwrócić uwagę na niezliczone korzyści jakie dają nam drzewa i zachęcić wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Drzewa pełnią nie tylko ważną funkcję przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze.

”Ile są warte drzewa w mieście przypominamy sobie dopiero jak ich wokół zabraknie. Drzewa to nasi przyjaciele, którzy pracują dla ludzi i środowiska w ciszy i spokoju. W Nowym Yorku obliczono szacunkowo, że usługi ekosystemowe dorosłego drzewa (powyżej 30 lat)  to około 10 tysięcy dolarów. To dzięki ich obecności jakość naszego życia wzrasta. Pamiętajmy o tym i sadźmy drzewa w dużych i małych miejscowościach, wszędzie gdzie to tylko możliwe” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Podczas wydarzenia wręczone zostały  nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymali  nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafiła  do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne. Zwycięzca zeszłorocznej edycji konkursu Drzewo Roku w Polsce - Dąb Józef w Wiśniowej - został Europejskim Drzewem Roku 2017.

Inauguracji towarzyszyła  wystawa 14. plakatów autorstwa Zofii Lasockiej pt. „Drzewo-przyjaciel”. Jest to praca dyplomowa przygotowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

 

....................................................................................................................................................................................................................................................................

Każda podróż może być klimatyczna (27 sierpnia 2017 r. )

 

W niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie miała miejsce X edycja PIKNIKU Z KLIMATEM. Tym razem edukowaliśmy, bawiąc pod hasłem: „Każda podróż może być klimatyczna”. Wydarzenie ekologiczne organizowało Miasto Stołeczne Warszawy.

W minioną niedzielę (27 sierpnia 2017 r. ) Plac Zamkowy  na kilka godzin zamienił się w ekologiczny zakątek. Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy Renata Kaznowska wyraziła nadzieję, że impreza spopularyzuje wiedzę o ochronie środowiska i klimatu oraz zachęci warszawiaków do pozostawiania w domu swych samochodów i wykorzystania alternatywnej formy transportu.

Podczas wydarzenia można było zasięgnąć wiedzy ekologicznej (dzielili się nią eksperci: Marcin Popkiewicz i Arkadiusz Hajduga), ale i praktycznie „poczuć”, jak „smakuje” zdrowy wysiłek, m.in.: jak właściwie wykonywać w mieście manewry rowerem, jak uprawiać nordic walking, jak prawidłowo biegać… Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć film „Punkt Krytyczny” – odc. „Alternatywny Transport”. Podczas pikniku nastąpiło podsumowanie akcji Fundacji Ekologicznej Arka – „Rower Pomaga” -  przekazanie 4 rowerów dzieciom z Domu Dziecka nr 1 w Warszawie.

    Wśród licznych gier, zabaw, konkursów i quizów edukacyjnych, warszawiacy mogli m.in. obejrzeć „Teatrzyk jak się patrzy” (Zbigniewa Dmitrocy z Lublina), zbudować drewniany domek dla owadów (z Fundacją GAJA), nauczyć się jazdy na deskorolce, a także jak rozebrać komputer lub samodzielnie stworzyć eko-zabawkę. Była także okazja do zwiedzenia niskoemisyjnego autobusu (Ursus Bus) i pomalowania go wedle własnej fantazji!  

Leszek Drogosz – dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury zachęcał do ekologicznego podróżowania, zwłaszcza w drodze do i z pracy. Podkreślił, że ogromną rolę odgrywa wykorzystywanie niskoemisyjnych środków transportu, w tym także transportu komunikacji miejskiej.

    Ambasador Danii – Ole Egberg Mikkelsen, mieszkający na co dzień w Warszawie, zachęcał do korzystania z rowerów miejskich. Podkreślał, że połowa mieszkańców Kopenhagi wybiera rower, jako główny środek transportu nawet wówczas, gdy pada deszcz lub śnieg. Zaakcentował: „Sam na co dzień poruszam się rowerem i jestem pod wrażeniem infrastruktury, jaką Warszawa zapewnia rowerzystom. Sieć ścieżek rowerowych jest wciąż powiększana, a system rowerów miejskich jest tani i wydajny. Warszawa przoduje w kwestii czynienia z rowerów integralnej części transportu miejskiego”.

W imprezie wzięła udział także ambasada Niemiec. Minister Pełnomocny w Ambasadzie Niemiec w Warszawie Manfred Huterer powiedział m.in., że berlińczycy na co dzień korzystają z transportu publicznego, jeżdżąc autobusami elektrycznymi produkowanymi w poznańskiej fabryce Solaris. Zaznaczył: „Takie autobusy nie emitują hałasu ani zanieczyszczeń i mają pozytywny wpływ na klimat, ponieważ są napędzane na prąd, który pochodzi ze źródeł odnawialnych”.

Twarzami Pikniku z Kilmatem’2017 byli: Joanna Moro, Henryk Gołębiewski i Marian Woronin. Aktorka wraz z rodziną i przyjaciółmi na Plac Zamkowy przyjechali rowerami . Joanna Moro wyznała, że korzysta z transportu miejskiego, a „Jazda metrem ułatwia poruszanie się po mieście, dzięki czemu można uniknąć korków i wdychania spalin”.

        

     1 

     2

    

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

W dniu 2 marca odbyło się coroczne spotkanie Partnerów Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”. Spotkanie prowadził Pan Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, który na wstępie przedstawił prezentację dot. inicjatyw realizowanych w ramach Platformy „ Partnerstwo dla Klimatu” przez m.st. Warszawa. Nakreślił również krótki plan działań, które Miasto planuje realizować samodzielnie w roku 2017 w jak i w zakresie współpracy z Partnerami Platformy. Następnie Przedstawiciele Partnerów przedstawili informacje podsumowujące działania, które były realizowane przez nich w roku 2016 oraz plany związane z działaniami, które będą realizowane w roku 2017. Na zakończenie spotkania wręczono Partnerom Certyfikaty Partnera dla Klimatu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących Partnerów:

1. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
2. Ambasada Danii
3. Ambasad Francji
4. Ambasada Królestwa Norwegii
5. Instytut Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii
6. Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej
7. Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
8. Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa
9. Global Compact Network Poland
10. Fundacja Nasza Ziemia
11. Fundacja Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE
12. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
13. Fundacja ARKA
14. Ośrodek Informacji ONZ
15. Stowarzyszenie ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja
16. PGNiG Termika
17. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Państwowy Instytut Badawczy
18. Polskie Linie Lotnicze LOT
19. EGO MOTO
20. Elektro-System SA
21. Veolia Energia Warszawa SA
22. Amerykańska Izba Handlowa
23. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej

Zobacz prezentację na facebook:

https://www.facebook.com/partnerstwodlaklimatu/photos/pcb.1399672693437058/1399669003437427/?type=3&theater

.........................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................