Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Komunikaty ze spotkań 2018

Increase Normal Decrease
opublikowano: Wtorek, 20 Marca, 2018 - 12:45, m.grabowski

Komunikaty ze spotkań 2018

Akcja sadzenia drzew w Warszawie, 26-27 października 2018r.

W dniach 26-27 październiku 2018r. w Warszawie w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu” odbyły się akcje wspólnego sadzenia drzew na terenach lasów miejskich w lesie w rejonie ulicy Insurekcji, należącym do Dzielnicy Białołęka. W wydarzeniach uczestniczyli m.in. przedstawiciele obecnych w Warszawie placówek dyplomatycznych: Danii, Algierii, Chile, Kazachstanu, Nowej Zelandii, Węgier;  partnerzy Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”  w tym przedstawiciele: UNEP/GRID, Komisji Europejskiej w Polsce, Danfoss Poland, Gaz System, Veolia, Pro Performance, INE, pracownicy biur Urzędu m.st. Warszawy takich jak: BBiZK, BPMiT, BNW, BMMiSP, BIN, BMM oraz uczniowie z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 307.

Podczas obu imprez posadzono łącznie 3 tysięcy drzew:
• sadzonki dębu szypułkowego - 2 tys. szt.
• sadzonki lipy - 0,5 tys. szt.
• sadzonki głogu - 0,2 tys. szt.
• sadzonki czereśni ptasiej - 0,2 tys. szt.
• sadzonki jabłoni dzikiej - 0,1 tys. szt.

Sadzenie drzew jest wymiernym i opłacalnym sposobem ograniczania emisji dwutlenku węgla, gdyż drzewa doskonale go pochłaniają, niwelując w ten sposób efekt cieplarniany. Drzewa stanowią też istotny element wsparcia działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz stanowią naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza. Poprzez ograniczenie erozji gleb wpływają również na zmniejszanie zanieczyszczenia wód.

Samorządy lokalne mają do spełnienia ważną rolę w procesie ochrony środowiska, dlatego też cieszymy się, że planowane przez nas wydarzenia wpisały się na stałe w kalendarz imprez ekologicznych, przyczyniając się do poprawy walorów przyrodniczych Warszawy oraz upowszechniania w społeczeństwie świadomości ekologicznej.

Wszystkim uczestnikom akcji  bardzo dziękujemy za udział jednakże szczególne podziękowania należą się pracownikom Lasów Miejskich, bez których fachowej pomocy nic by się nie udało dokonać.  

 

.....................................................................................................................................................................................................................................................................

Święto Drzewa w Warszawie, 10 października 2018r.

10 października wystartowało Święto Drzewa!
„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Ogólnopolska inauguracja 16. już edycji programu Klubu Gaja odbyła się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10 października (środa) o godz. 12.00. W programie było sadzenie starych odmian drzew owocowych, japońskich sakur oraz klonów i brzóz. Jedno z drzew zasadził aktor i ambasador Święta Drzewa – Bartłomiej Topa. To początek ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew, którą Klub Gaja wraz z partnerami organizować będzie m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Gminie Wilkowice.
Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu - pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego jak co roku 10 października zachęcamy wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, wpisując je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl. Dzięki programowi Święto Drzewa uczestnicy posadzili już blisko 850 tysięcy drzew.
W tym roku 10 października Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi posadzono 9 drzew przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. W tamtejszej zagrodzie dla kóz posadzimy stare odmiany śliwy i jabłoni. Posłużą one społeczności lokalnej do przygotowywania smacznych przetworów, a także będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół z tamtejszej pasieki. Natomiast w pobliżu ufundowanego przez Ambasadę Japonii Dzwonu Pokoju, posadzono 3 wiśnie japońskie, a przy parkingu 2 brzozy pożyteczne i 2 klony zwyczajne”.
Wydarzenie organizowane było przez Klub Gaja we współpracy z miastem stołecznym Warszawą, Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Lasami Państwowymi, które od szesnastu lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa w całym kraju. Podczas wydarzenia wręczone zostały także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo zostali najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymali nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafiła do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne.

 

 

 

....................................................................................................................................................................................................

XI edycja Pikniku z Klimatem – impreza plenerowa, 2 września 2018 r.

                         

2 września 2018 r.  już po raz jedenasty tuż obok Zamku Królewskiego powstała strefa edukacji i zabawy w ramach zorganizowanego przez stolicę „Pikniku z klimatem”. W tym roku naukę połączono z licznymi aktywnościami sportowymi i rozrywką. Nie zabrakło też znanych i lubianych twarzy. Gościem honorowym spotkania była Justyna Święty-Ersetic – mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4×400 metrów. Swoimi refleksjami na temat ochrony środowiska podzieliła się  Joanna Szczepkowska, Jaga Hupało i Jacek Wszoła. W debacie eksperckiej, którą poprowadził Jarosław Kret, wzięli udział  Marcin Popkiewicz oraz Marta Anczewska. W pikniku wzięli również udział przedstawiciele m.st. Warszawy  – pani Renata Kaznowska Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy oraz pan Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.

Główne hasło tegorocznego Pikniku z Klimatem: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”, nawiązuje do ważnego wydarzenia -  Polska po raz trzeci będzie gościła Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych. Pierwszy miał miejsce w 2008r. w Poznaniu. Drugi został zorganizowany po pięciu latach w Warszawie – COP 19. Tegoroczny COP 24 odbędzie się  w Katowicach i stanowi doskonałą okazję do pokazania światu, że polskie miasta rozwijają się odpowiedzialnie, z myślą o przyszłych pokoleniach i troską o naturę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Coroczne spotkanie Partnerów Platformy  „Partnerstwo dla Klimatu”, 8 marca 2018r.

 

W dniu 8 marca 2018r. odbyło się coroczne spotkanie Partnerów Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”. Spotkanie prowadził  Pan Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, który na wstępie przedstawił prezentację dot. inicjatyw realizowanych w ramach Platformy „ Partnerstwo dla Klimatu” przez m.st. Warszawa. Nakreślił również krótki plan działań, które Miasto planuje realizować samodzielnie w roku 2018 oraz  w zakresie współpracy z Partnerami Platformy. Następnie Przedstawiciele Partnerów przedstawili informacje podsumowujące działania, które były realizowane przez nich w roku 2017 oraz plany związane z działaniami, które będą realizowane w roku 2018. Na zakończenie spotkania wręczono Partnerom Certyfikaty Partnera dla Klimatu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących Partnerów:
1. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
2. Ambasada Danii
3. Ambasad Francji
4. Ambasada Królestwa Norwegii
5. Instytut Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii
6. Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
7. Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa
8. Centrum Edukacji Obywatelskiej
9. Global Compact Network Poland
10. Gaz-System
11. Green Warsaw Conferences
12. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
13. Fundacja Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE
14. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
15. Fundacja Nasza Energia
16. Stowarzyszenie ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja
17. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
18. Państwowy Instytut Badawczy
19. Polski Związek Firm Deweloperskich
20. PIMOT
21. Polskie Linie Lotnicze LOT
22. WWF
23. Veolia Energia Warszawa SA

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Partnerzy Klimatu
    (plik: prezentacja_8_03_2018_mb.pptx, rozmiar pliku: 4633.04 KB)
    Pobierz