Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Komunikaty ze spotkań 2015

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 23 Marca, 2015 - 10:50, msalek

Komunikaty ze spotkań 2015:

Sadzenie drzew
W dniach  20 i 23  października 2015 w Lesie Henryków posadzono ok. 3500 szt. drzew był to głownie  brzoza drobnolistna, lipa, dąb. W spotkaniu udział wzięli m.in. partnerzy Platformy "Partnerstwo dla Klimatu" - Fundacja Nasza Ziemia, Zielone Mazowsze, PGNiG TERMIKA, Veolia, Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, pracownicy Urzędu m.st. Warszawy, Lasów miejskich oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej 30  oraaz  przedstawiciele placówek dyplomatycznych, Ministerstwa Środowiska, pracownicy Urzędu m.st. Warszawy, Lasów miejskich.

 

------------------------------------------------------------

Święto Drzewa
Topole wysłuchały poezji
Słoneczny poranek. Zimno. Wokół starych topoli gromadzą się ludzie. Dorośli i dzieci, przygotowani do wspólnego czytania ... drzewom. W dłoniach trzymają książki z wierszami poetów, a także z tymi napisanymi przez siebie. Wyniosłe topole szeleszcząc słuchają. Przesłanie Papieża Franciszka o potrzebie ochrony środowiska dociera ponad korony drzew. Tak zainaugurowano 13. Święto Drzewa Klubu Gaja w Warszawie.
W Święto Drzewa nad ranem pojawiają się pierwsze przymrozki, niebo jest przejrzyste, błękitne. Od wczesnych godzin porannych zespół Klub Gaja przygotowuje się do wydarzenia na Polu Mokotowskim. Jest tak zimno, że dla rozgrzewki czyta drzewom. Powoli zjeżdżają się goście z całego kraju. Podjeżdża wóz transmisyjny Radiowej Jedynki. Punktualnie o 11.00 Jacek Bożek wita gości i partnerów. Rozpoczyna się wspólne czytanie drzewom. Na słuchaczy wybrano grupę starych topoli.
W tym roku wyjątkowo Święto Drzewa zainaugurowano 9 października. Niezwykły zbieg okoliczności. Dokładnie 9 października 1980 roku Czesław Miłosz otrzymał nagrodę Nobla - tak zapowiedziała czytanie haiku Miłosza Beata Jewiarz, aktorka i dziennikarka.
Mistrz towarzyszył nam i drzewom. Wiersz „Do leszczyny”, napisany u schyłku życia w Szetejniach, przeczytała Małgosia Czyżewska z Fundacji Pogranicze. Podkreśliła, że na wspólne czytanie przybyła aż z Litwy. Miłosz obecny był także w przekładzie poematu T.S Eliota „Wydrążeni ludzie”, który z pasją czytała aktorka Maja Ostaszewska.
Zwykle o tej porze, już w biegu. Zebraliśmy się żeby oddać rodzaj hołdu drzewom, przyrodzie… Czytanie drzewom w pięknym jesienny słońcu, bez pośpiechu okazało się terapeutyczne dla ludzi. Jak przyjemnie czasem się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Dbajmy o drzewa żebyśmy mogli na co patrzeć w takiej chwili – podsumowała Maja Ostaszewska.
Podczas wydarzenia nie mogło zbraknąć encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si’”. Fragmentami jej tekstu podzielił się minister środowiska – Maciej H. Grabowski. Drzewom czytano także Szymborską, Gałczyńskiego, Iwaszkiewicza, Hessego. Była zaduma, wzruszenie i dużo śmiechu, zwłaszcza podczas czytania Brzechwy przez Sławomira Wontruckiego Prezesa LeasePlan Fleet Management Polska oraz Tuwima przez Michała Olszewskiego Wiceprezydenta Warszawy.
Różnorodność przekazu, wieku i formy była tak niezwykła, że przypominała wielokulturowy ...las. Drzewa stały się inspiracją do spotkania z ulubionym wierszem czy ważnym tekstem – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Kiedy czytanie dobiegło końca posadzono 7 drzew – śliwy, jesiony i kasztanowce. Udając się do Biblioteki Narodowej na galę rozdania nagród programu Święto Drzewa wieszano na drzewach przeczytane wiersze i prozę, tuż przy ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego. Kolejną część inauguracji rozpoczął z offu aktor Bartłomiej Topa czytając „Fotografię duszy” Jamesa Mahu oraz fragment „Lapidarium I” odczytany przez Bożenę Dutko, sekretarz Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Magiczna ścieżka kultury i natury spięła się klamrą wśród ciszy i skupienia. Wielu laureatów i gości podkreśliło, że mają nadzieję spotkać się za rok.
Sławomir Trzaskowski, z-ca dyrektora Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych komentował - Święto Drzewa to wspaniała inicjatywa Klubu Gaja, do której Lasy Państwowe się przyłączyły. Ten dzień to dobra okazja żeby przypomnieć społeczeństwu jak ważne są drzewa. Dają nam tlen, drewno. Pochłaniając CO2 przyczyniają się do rozwiązania problemu zmian klimatu.
Inauguracja 13. Święto Drzewa organizowana była przez Klub Gaja wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa i Lasami Państwowymi. Święto Drzewa objęte jest patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia. Partnerami strategicznymi są Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy: Troton, Eco Service. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka. Polskie obchody 70. rocznicy ONZ.

 

------------------------------------------------------------

Piknik z Klimatem 2015r.
W ostatnią niedzielę wakacji, 30 sierpnia, jak co roku centrum stolicy zamieniło się w zieloną oazę. W sąsiedztwie Zamku Królewskiego można było wypoczywać i bawić się na miękkiej zieleni trawnika, przygotowanego specjalnie na tą okazję. Kolejna edycja Pikniku z Klimatem odbyła się pod hasłem: „Piknik w Warszawie o klimacie w Paryżu.”
Piknik rozpoczął się o godz. 11.30. paradą rowerową przedstawicieli Organizatorów oraz poszczególnych Partnerów. Imprezę otworzyli Michał Olszewski – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Steen Hommel – Ambasador Królestwa Danii, Sylvain Guiaugue – Zastępca Szefa misji (Ambasada Francji), Hanna Jeziorańska – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.
Po oficjalnym otwarciu prowadzący imprezę Jarosław Kret przedstawił wszystkich Partnerów i zaprosił do odwiedzania ich stoisk. Pierwszym zaproszonym gościem była Hanna Jeziorańska – Przedstawiciel Komisji Europejskiej. W rozmowie poruszono kilka tematów związanych z ekologią oraz przedstawiono zbliżającą się Międzynarodową konferencję klimatyczną ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu w Paryżu.
Następnie rozpoczęły się różnego rodzaju działania animacyjne na poszczególnych stanowiskach. Idea, jaka przyświeca Piknikowi z Klimatem od samego początku jest prosta: każdy z nas może przysłużyć się środowisku i wpłynąć na otaczający nas klimat nawet poprzez małe, swoje codzienne nawyki. Warszawiacy – zarówno duzi, jak i mali chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu już od kilku lat. W programie tegorocznego Pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W trakcie imprezy można było porozmawiać z ekologami oraz badaczami przyrody, wziąć udział w pokazach, quizach o oszczędzaniu energii, licznie zorganizowanych warsztatach, konkursach oraz grach, obejrzeć prezentowane wystawy.
Podczas imprezy przeprowadzono szereg ciekawych rozmów z prelegentami. Dyskutowano o gospodarce odpadami i kulturze rowerowej w Danii oraz niedawnym osiągnięciu Danii, która wyprodukowała 140% krajowego zapotrzebowania w energię poprzez wiatraki. Doktor Wojciech Szymalski z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju opowiedział o projekcie Adaptcity. Andrzej Obalski zaprezentował swój rower i opowiedział o planach wyjazdu rowerem do Paryża na konferencję klimatyczną. Przedstawicielka z Towarzystwa Mykologicznego Pani Julia Pawłowska rozmawiała o grzybach, jako bioindykatorach stanu zachowania środowiska przyrodniczego. Na scenie zagościli także Leszek Drogosz - Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st Warszawy, Jacek Bożek z Klubu Gaja, który opowiedział o warsztatach stolarskich „Od deski do deski”, a także Grzegorz Wiśniewski – Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014. Zaproszenie na tegoroczny Piknik przyjęli również aktorzy Dominika Ostałowska, Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski oraz sportowiec Sebastian Chmara. Nasi goście podzielili się swoimi refleksjami na temat dbania o środowisko. O godzinie 14.30 odbył się pokaz mody ekologicznej wykonany przez młodych uczestników Pikniku z Klimatem, którym wręczono nagrody ufundowane przez Urząd m.st. Warszawy, a o 15.30 ogłoszono wyniki konkursu Białowieskiego Parku Narodowego. Całość imprezy zakończył happening „Klimatyczne Regaty” (wyścig łódeczek).

W Pikniku na Placu Zamkowym uczestniczyli wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa nasi Partnerzy z „Platformy dla Klimatu” m.in.:
Ambasada Francji
Ambasada Królestwa Danii w Polsce
Białowieski Park Narodowy
Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Veolia Energia Warszawa S.A.
Centrum UNEP/GRID – Warszawa
Fundacja Ekologiczna Arka
Klub Gaja
Polski Związek Firm Deweloperskich
Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej
Instytut na Rzecz Ekorozwoju
PGNiG Termika SA
UPEBI – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego
Fundacja Nasza Energia
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Ambasada Niemiec

 

------------------------------------------------------------

BIG JUMP 2015 z Klubem Gaja w ponad 70 miejscach
Miłośnicy rzek oraz ludzie, którym los rzek nie jest obojętny zorganizowali wraz z Klubem Gaja BIG JUMP w ponad 70 miejscach! 12 lipca 2015 roku do okolicznych rzek, jezior i innych akwenów oraz Morza Bałtyckiego a także misek z wodą weszło blisko 1400 osób, 45 koni, 8 psów a także kaczki, kot oraz królik! Najstarszy uczestnik miał 82 lata, a najmłodszy 21 dni!
BIG JUMP (European River Swimming Day) to europejska inicjatywa dla rzek - 12. lipca 2015 o godzinie 15.00 europejczycy wchodzili do wody lub zanurzali w niej ręce czy stopy, w najbliższym akwenie. W ten sposób manifestowaliśmy swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i zwierzętom. Tegoroczny BIG JUMP był szczególnie ważny – w tym roku wchodzi w życie Ramowa Dyrektywa Wodna. Jej celem jest osiągnięcie dobrego stanu wszystkich wód powierzchniowych do 2015 roku.

W tym samym czasie, BIG JUMP 2015 odbył się m.in. w:
Warszawie – nad Wisłą (Klub Gaja, Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Społeczny Komitet Obchodów Roku Wisły 2017, Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska);
Bielsku-Białej – nad rzeką Białą (Klub Gaja, Gemini Park);
Otłoczynie – nad Tążyną (Pracownia ORANGE Otłoczyn);
Zakrzówku - nad Bystrzycą (Koło PZW Stoczek);
Mondysku – nad zbiornikiem wodnym Maczuły (Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach);
Helu – nad Zatoką Pucką (Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego);
Siedlcach – nad Muchawką (Polski Klub Ekologiczny Koło Podlasie);
Otwocku – nad Świdrem (Stowarzyszenie Chodź nad Świder);
W okolicach Radomia – nad Radomką (Stowarzyszenie „Dolina Gubra”);
Widzeńsku – nad Odrą (Stepnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko Dla Orłów);
W okolicach Chróścic – nad Odrą (Amatorski Bieg Uliczny "Bieg Po Chrust");
Stoczku Łukowskim – nad Świdrem (Klub 50+ ze Stoczka Łukowskiego);
Pisie Tucznej – nad ciekiem wodnym (Stowarzyszenie TUR);
W okolicach Władysławowa – nad Morzem Bałtyckim (Nadmorski Park Krajobrazowy);
Orzyszu – nad jeziorem Orzysz (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu);
Michalicach – nad Widawą (KPP Namysłów);
Michowicach – nad Łupią (Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach);
Poznaniu – nad jeziorem Kierskim (Stowarzyszenie Pro-Eko-Vitae);
Rzykach – nad Wieprzówką (Stowarzyszenie Inicjatyw na rzecz Środowiska Montanum);
Skoczowie – nad Wisłą (Niepubliczne Przedszkole „U Karolci”);
Szewcach – nad kałużą po ulewie (Stowarzyszenie Benek)
Warszawie – nad Wisłą w porcie Czerniakowskim (Fundacja KiM oraz Vistuliada);
Krasnogrudzie – nad jeziorem Hołny (Fundacja Pogranicze);
Mstowie – nad Wartą (Fundacja Naprawdę Warto);
Oleśnicy – nad Oleśnicą (Teatr Sztuk i Grupa Teatralna Oleśnica);
Krakowie – nad kamieniołomem Zakrzówek (artystka Cecylia Malik);
Dąbrowie Górniczej – nad Czarną Przemszą;
Januszkowicach – nad Jeziorem Srebrnym;
Rybarzowicach – nad Żylicą;
W okolicach Mrągowa – nad Jeziorem Probark;
Bielsku-Białej – nad miską z wodą;
Wapienicy – nad bajorkiem w ogrodzie;
Białogórze – nad Morzem Bałtyckim;
Wilkowicach – nad Wilkówką;
Bystrzycy Kłodzkiej – nad Nysą Kłodzką;
Mstowie – nad Wartą;
Brennej – nad Brennicą;
Chodeczy – nad jeziorem Chodeckim;
Lubieniu – nad Rabą;
Widuchowej – nad Odrą;
Wrocławiu – nad Odrą oraz Ślężą;
Lubieniu – nad Rabą;
Widuchowej – nad Odrą;
Bystrej – nad Białą;
Zakopanem – nad miską z wodą;
Rumianie – nad jeziorem Rumian;
Wrocławiu – nad potokiem przy domu oraz w basenie na działce;
Gdyni – nad morzem Bałtyckim;
Warszawie – nad Wisłą;
Kosewie – nad jeziorem Probark;
Bielsku-Białej – nad basenem na działce;
Grodźcu - nad potokiem Łańskim.
A także: nad Jeziorem Żywieckim, potoczkiem Skotnickim, Czarnym Dunajcem, Jeziorem Chodeckim, Morzem Północnym, w Dziwnowie, w okolicach Gidl, Krakowie oraz nad Renem w Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Londynie, Grecji oraz w Amsterdamie.

Klub Gaja serdecznie dziękuje wszystkim, którzy weszli do wody w ramach BIG JUMP 2015, za tak ogromne zaangażowanie oraz poparcie europejskiej inicjatywy.
W Polsce BIG JUMP organizuje Klub Gaja w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” i przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network. BIG JUMP 2015 odbywał się w ramach polskich obchodów 70. rocznicy ONZ. Program „Zaadoptuj rzekę” objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.
Fot1. Klub Gaja/Tomek Pikuła,
Fot2. Archiwum Klubu Gaja/ze zgłoszenia Cecylii Malik
Dodatkowe informacje: Jacek Bożek, Klub Gaja, tel.603 636 554,
Paweł Grzybowski, Klub Gaja, koordynator programu Zaadoptuj rzekę, tel. 695 925 636.

 

------------------------------------------------------------

W dniu 31 maja br. na terenie parku Agrykola w Warszawie odbyła się edukacyjna impreza plenerowa, poświęcona idei smart cities, efektywności energetycznej, ochronie klimatu, energetyce miejskiej oraz zagadnieniom elektrycznego transportu miejskiego, kończąca cykl wydarzeń organizowanych po raz drugi w ramach Warszawskich Dni Energii.

II Warszawski Dzień Energii

 Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy - dzieci i dorosłych, cieszyły się stoiska z licznymi atrakcjami naukowymi tj. prezentacja rozwiązania technicznego związanego z dostarczaniem ciepła dla mieszkańców, zabawy w „krainie eksperymentów”, przejażdżki modelami samochodów skonstruowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej, samochody elektryczne i hybrydowe oraz instalacje promujące rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej. Do zabaw i konkursów ekologicznych zachęcały dzieci z warszawskich szkół, w których jest realizowany program „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania”. Jest on jednym z elementów działań edukacyjno-informacyjnych prowadzonych w ramach „Planu zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 r.” Inicjatorem i koordynatorem programu jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w wyciecze do przepompowni „Batory”. Nie zabrakło „dużych” atrakcji takich jak bojowy wóz Straży Pożarnej oraz beczkowóz z wodą zapewniony przez MPWiK S.A. w Warszawie. Stoisko przygotowała także Straż Miejska oraz Policja – w tym roku policyjnym pojazdom towarzyszyło specjalnie przygotowane miasteczko ruchu
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o ekologii. Dla zwycięzców rozlosowano pięć głównych nagród - mini laboratoriów OZE oraz dziesiątki nagród pocieszenia.

W ramach Warszawskich Dni Energii zrealizowano również:
1/ debaty:
Inteligentny transport w inteligentnym mieście - panel dyskusyjny w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Inteligentne Miasta – 30.03.2015
Kupno i sprzedaż energii elektrycznej w Mieście Stołecznym Warszawa” – Seminarium – 16.04.2015r.
„Car sharing węglowodorowy czy elektryczny, czego potrzebuje Warszawa?” – Seminarium - 24.06.2015r.
2/ wyjazd roboczy do Bełchatowa – kopalni odkrywkowej, elektrociepłowni i na farmę
wiatrową na Górze Kamieńsk

------------------------------------------------------------

26 kwietnia w godzinach 10 - 18.00 na Polu Mokotowskim odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi '2015. Wydarzenie to było częścią ogólnopolskiej kampanii ekologiczno-edukacyjnej

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku.  Festyn realizowany był przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dzień Ziemi był imprezą plenerową. Program festynu został podzielony na sektory tematyczne. W sektorze wymiany informacji uczestniczyły m.in. instytuty badawcze, muzea, wyższe uczelnie. Sektor współpracy społecznej było miejscem dla organizacji pozarządowych, sektor ekspozycji przyrodniczych zajęły parki narodowe. Kolejny sektor - świadomego konsumenta był to Stół Darów Ziemi z polskimi produktami tradycyjnymi oraz wyroby z ekologicznych produkcji. Sektor edukacji twórczej to warsztaty i instalacje artystyczne dla wszystkich i wiele atrakcji dla najmłodszych. Biuro Infrastruktury również przygotowało swoje stoisko, na którym rozdawane były materiały informacyjne dotyczące ochrony środowiska,  prowadzone były liczne konkursy, quizy i inne atrakcje dla uczestników festynu. Pracownicy biura przygotowali 2620 sadzonek roślin ozdobnych oraz ziół, które były wręczane uczestnikom przygotowanych  konkursów.  

  

  

  

  

 

                        

 

 

------------------------------------------------------------

 

W dniu 6 marca 2015 r. odbyło się coroczne spotkanie Partnerów Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”. Spotkanie prowadził Pan Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, który na wstępie przedstawił  prezentację  nt. Inicjatyw realizowanych w ramach Platformy „ Partnerstwo dla Klimatu”  przez m.st. Warszawa  oraz pozostałych Partnerów w roku 2014 na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska i klimatu.

Nakreślił również krótki plan działań, które  Miasto planuje realizować samodzielnie w roku 2015 w jak i w  zakresie współpracy z Partnerami Platformy. Następnie Przedstawiciele Partnerów przedstawili  informacje podsumowujące działania, które były realizowane przez nich w roku 2014 oraz plany związane z działaniami, które będą realizowane w roku 2015. Na zakończenie spotkania wręczono Partnerom Certyfikaty Partnera dla Klimatu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących Partnerów:

1. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec

2. Ambasada Królestwa Danii w Polsce

3. Amerykańska Izba Handlowa

4. BMW Group Polska

5. Centrum Edukacji Ekologicznej

6. Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia

7. Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa

8. Fundacja Nasza Ziemia

9. Fundacja Nasza Energia

10. Fundacja Ekologiczna Arka

11.Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

12. Klub Gaja

13. Fundacja WWF Polska

14. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

      Państwowy Instytut Badawczy

15.Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie

17. PGNiG Termika

18. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

19. Pro Performance

20. Polski Związek Firm Deweloperskich

21. Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego

22. Veolia Energia Warszawa SA

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Partnerstwo dla Klimatu - 06.03.2015-z filmem
    (plik: partnerstwo_dla_klimatu_-_06.03.2015-z_filmem.pdf, rozmiar pliku: 2042.81 KB)
    Pobierz