Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

SHAR-LLM (SFUE/8/40)

Increase Normal Decrease
opublikowano: Wtorek, 6 Marca, 2018 - 10:37,

Projekt „SHAR-LLM – Rozwiązania inteligentnych miast” (nazwa angielska „Sharing Cities – SHAR-LLM”) pozyskał finansowanie z unijnego programu ramowego na rzecz innowacyjności Horyzont 2020 (Horizon 2020) - OS smart cities and communities, konkurs SCC-01-2015.

Logo Sharing Cities Logo Sharing Cities

Podstawowe informacje o projekcie:

Nazwa projektu: SHAR-LLM – Rozwiązania inteligentnych miast

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Wartość całkowita budżetu projektu: 28 045 835,09

Wartość całkowita dofinansowania UE: 24 753 944,98

Wartość budżetu projektu/dofinansowania UE w m.st. Warszawie: 323 033,75

Źródło dofinansowania: Program Horyzont 2020

 Jednostka realizująca projekt: Biuro Infrastruktury

Strona projektu: www.sharingcities.eu

Okres realizacji: 1 września 2016 – 31 grudnia 2020

SHAR-LLM – Rozwiązania inteligentnych miast to projekt, którego realizacja rozciąga się na lata 2016-2020. Koordynatorem jest Londyn, a konsorcjum liczy w sumie 35 partnerów z sektora samorządu (w tym organizację miast EUROCITIES), nauki i przemysłu. Projekt należy do osi smart cities, zgodnie z założeniami której w miastach stanowiących tzw. lighthouse cities (w tym przypadku są nimi Londyn, Mediolan i Lizbona) realizowane są konkretne wdrożenia związane z interdyscyplinarną tematyką smart cities, łączące sektory zrównoważonego budownictwa, energetyki, transportu i inteligentnej infrastruktury, w tym informatycznej. Rozwiązania te są analizowane i adaptowane do możliwych przyszłych wdrożeń w partycypujących w konsorcjum follower cities, do których należą Bordeaux, Burgas i Warszawa.

Wielkoskalowe, finansowane z różnych źródeł rozwiązania objęte przez projekt realizowane są na następujących terenach poddawanych rewitalizacji: Londyn gmina Greenwich (obszar 516 ha), Mediolan – dzielnica Porta Romana/Vettabia (obszar 21,6 ha), Lizbona – śródmieście miasta (obszar 10 km2, 100 000 mieszkańców). Rozwiązania te obejmują następujące tematy techniczne:

 1. termomodernizacje budynków i budynki efektywne energetycznie, w tym z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii;
 2. systemy zarządzania energią w budynkach;
 3. mobilność elektryczna (elektryczny car-sharing, rowery elektryczne, infrastruktura ładowania, inteligentne parkingi w tym również Park&Ride, logistyka wykorzystująca pojazdy elektryczne);
 4. inteligentne oświetlenie uliczne;
 5. Urban Platform (miejska platforma danych).

W celu realizacji projektu SHAR-LLM powołany został Zespół Projektowy, w którym reprezentowane są kompetentne biura i jednostki organizacyjne m.st. Warszawy (m.in. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Dróg Miejskich i Biuro Polityki Lokalowej), sektor nauki i branża deweloperów.

Rezultaty projektu już w połowie jego realizacji, tj. w 2018 r., zostały wykorzystane w Warszawie m.in. podczas prac nad: infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych, Warszawskim Standardem Mieszkaniowym oraz angażowaniem mieszkańców i partnerów społecznych do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

 

  

               

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Broszura projektu
  (plik: sharingcitiesleaflet_pl_final_web.pdf, rozmiar pliku: 922.13 KB)
  Pobierz