Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Platforma "Partnerstwo dla Klimatu"

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 25 Lutego, 2013 - 14:34, test

Warszawa jest liderem Platformy „Partnerstwo dla Klimatu”. W ramach tego projektu podejmuje innowacyjne działania edukacyjne i promocyjne związane z problematyką zmian klimatu. Stolica stawia na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku i promocję ekologicznego stylu życia.

Partnerstwo dla Klimatu

Projekt „Partnerstwo dla Klimatu”, który koordynuje Warszawa, został zapoczątkowany w 2008 r. jako platforma współpracy na rzecz ochrony środowiska. Partnerami Platformy są organizacje i instytucje reprezentujące różnorodne środowiska, m.in. jednostki administracji, ambasady, firmy, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje, dla których troska o jakość powietrza i klimat stanowi priorytet. Teraz, w nowej odsłonie Platformy, członkowie współpracują w grupach tematycznych: odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna; edukacja ekologiczna; elektromobilność i innowacyjny transport; zrównoważone budownictwo; czyste powietrze oraz finansowanie zrównoważonego rozwoju. W ramach „Partnerstwa dla Klimatu” organizowane są różnego rodzaju wydarzenia m.in. konferencje, debaty i wystawy, zwiększające świadomość społeczną na temat ochrony klimatu.

Powstanie „Partnerstwa dla Klimatu” zainaugurował pierwszy „Piknik z Klimatem”, zorganizowany w sierpniu 2008 r. na Nowym Świecie. Impreza ta, odbywająca się cyklicznie już od jedenastu lat, pozwala partnerom Platformy zaprezentować podejmowane działania na rzecz klimatu, a warszawiakom dowiedzieć się, jaki wpływ na zmiany klimatu mają nasze codzienne zachowania. Nawet małe zmiany w naszych przyzwyczajeniach mogą wpłynąć na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W ramach działań Platformy „Partnerstwa dla Klimatu” Warszawa współpracuje również z Fundacją WWF Polska przy organizacji corocznej akcji „Godzina dla Ziemi”. Na jedną godzinę gaśnie oświetlenie gmachów miejskich i obiektów budowlanych, np. Pałacu Kultury i Nauki lub stołecznych przepraw na Wiśle. Z kolei wspólnie z Klubem Gaja Warszawa organizuje inaugurację programu „Święto Drzewa”. Tradycją stało się natomiast jesienne sadzenie drzew w stołecznych lasach, w którym udział biorą m.in. przedstawiciele władz Warszawy, placówek dyplomatycznych i organizacji pozarządowych, a także uczniowie.

Innym wydarzeniami promującymi troskę o klimat są: finałowy festyn na Polu Mokotowskim organizowany w ramach „Światowego Dnia Ziemi” wraz z Fundacją Ośrodka Edukacji Ekologicznej oraz „Dni Recyklingu”. W czasie tych ostatnich warszawiacy mogą wymienić surowce wtórne na sadzonki ziół, kwiatów drzew i krzewów. Warszawa wspiera również kampanię „Dzień bez samochodu”, zwracającą uwagę na negatywne skutki używania samochodu i promującą codzienne korzystanie z pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego.

Stolica uczestniczy również w wielu międzynarodowych inicjatywach ekologicznych. W ramach współpracy z organizacjami miast C40 Large Cities Climate Leadership Group oraz Eurocities Warszawa propaguje działania na rzecz ochrony klimatu, wspiera organizacje międzynarodowe, a także realizuje programy zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Celem wszystkich tych akcji i inicjatyw jest podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na ziemi. Do 2019 r. za ich organizację odpowiadało Biuro Infrastruktury. Obecnie wydarzenia w ramach Platformy „Partnerstwa dla Klimatu” organizuje Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.