Każda podróż może być klimatyczna

data wydarzenia: 30 sierpnia 2017

W niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie miała miejsce X edycja PIKNIKU Z KLIMATEM. Tym razem edukowaliśmy, bawiąc pod hasłem: „Każda podróż może być klimatyczna”. Wydarzenie ekologiczne organizowało Miasto Stołeczne Warszawy.

Każda podróż może być klimatyczna

W minioną niedzielę (27 sierpnia 2017 r. ) Plac Zamkowy  na kilka godzin zamienił się w ekologiczny zakątek. Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy Renata Kaznowska wyraziła nadzieję, że impreza spopularyzuje wiedzę o ochronie środowiska i klimatu oraz zachęci warszawiaków do pozostawiania w domu swych samochodów i wykorzystania alternatywnej formy transportu.

Podczas wydarzenia można było zasięgnąć wiedzy ekologicznej (dzielili się nią eksperci: Marcin Popkiewicz i Arkadiusz Hajduga), ale i praktycznie „poczuć”, jak „smakuje” zdrowy wysiłek, m.in.: jak właściwie wykonywać w mieście manewry rowerem, jak uprawiać nordic walking, jak prawidłowo biegać… Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć film „Punkt Krytyczny” – odc. „Alternatywny Transport”. Podczas pikniku nastąpiło podsumowanie akcji Fundacji Ekologicznej Arka – „Rower Pomaga” -  przekazanie 4 rowerów dzieciom z Domu Dziecka nr 1 w Warszawie.

Wśród licznych gier, zabaw, konkursów i quizów edukacyjnych, warszawiacy mogli m.in. obejrzeć „Teatrzyk jak się patrzy” (Zbigniewa Dmitrocy z Lublina), zbudować drewniany domek dla owadów (z Fundacją GAJA), nauczyć się jazdy na deskorolce, a także jak rozebrać komputer lub samodzielnie stworzyć eko-zabawkę. Była także okazja do zwiedzenia niskoemisyjnego autobusu (Ursus Bus) i pomalowania go wedle własnej fantazji!

Leszek Drogosz – dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury zachęcał do ekologicznego podróżowania, zwłaszcza w drodze do i z pracy. Podkreślił, że ogromną rolę odgrywa wykorzystywanie niskoemisyjnych środków transportu, w tym także transportu komunikacji miejskiej.

Ambasador Danii – Ole Egberg Mikkelsen, mieszkający na co dzień w Warszawie, zachęcał do korzystania z rowerów miejskich. Podkreślał, że połowa mieszkańców Kopenhagi wybiera rower, jako główny środek transportu nawet wówczas, gdy pada deszcz lub śnieg. Zaakcentował: „Sam na co dzień poruszam się rowerem i jestem pod wrażeniem infrastruktury, jaką Warszawa zapewnia rowerzystom. Sieć ścieżek rowerowych jest wciąż powiększana, a system rowerów miejskich jest tani i wydajny. Warszawa przoduje w kwestii czynienia z rowerów integralnej części transportu miejskiego”.

W imprezie wzięła udział także ambasada Niemiec. Minister Pełnomocny w Ambasadzie Niemiec w Warszawie Manfred Huterer powiedział m.in., że berlińczycy na co dzień korzystają z transportu publicznego, jeżdżąc autobusami elektrycznymi produkowanymi w poznańskiej fabryce Solaris. Zaznaczył: „Takie autobusy nie emitują hałasu ani zanieczyszczeń i mają pozytywny wpływ na klimat, ponieważ są napędzane na prąd, który pochodzi ze źródeł odnawialnych”.

Twarzami Pikniku z Kilmatem’2017 byli: Joanna Moro, Henryk Gołębiewski i Marian Woronin. Aktorka wraz z rodziną i przyjaciółmi na Plac Zamkowy przyjechali rowerami . Joanna Moro wyznała, że korzysta z transportu miejskiego, a „Jazda metrem ułatwia poruszanie się po mieście, dzięki czemu można uniknąć korków i wdychania spalin”.