Ubiegamy się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018
Warszawa pod względem przyrodniczym jest unikalną europejską stolicą – graniczy z jednym z największych parków narodowych (Kampinoski Park Narodowy) i przepływa przez nią Wisła - ogromna półdzika rzeka, której prawy brzeg utrzymywany jest w naturalnej postaci i nie posiada żadnych budowli regulacyjnych na odcinku prawie 4 km. Teren ten należy to obszarów Natura 2000, a miasto realizuje tam programy ochrony siedlisk ptaków, restytucji łąk zalewowych.
Tereny zieleni, obszary otwarte i zespoły roślinności semi-naturalnej stanowią około 23% całej powierzchni miasta. Warszawę otaczają pierścieniem najcenniejszy i największy na Mazowszu kompleks leśny – wspomniany KPN - oraz lasy wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie, które wraz z Warszawskim Obszarem Chronionego Krajobrazu stworzyły system ekologicznej osłony stolicy.
Warszawa poczyniła niezwykły postęp w dziedzinie gospodarki ściekowej. Największa i najnowocześniejsza inwestycja środowiskowa w Polsce - Oczyszczalnia Ścieków „Czajka” poddana została gruntownej modernizacji i ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania ekosystemu Warszawy. Dzięki modernizacji warszawskich Filtrów Lindleya (w latach 2008–2010 wybudowano stację ozonowania pośredniego i filtrowania na węglu aktywnym), które zaopatrują Warszawiaków w wodę od 1886 r., woda z kranu w Warszawie jest czysta i nadaje się do picia.
Coraz więcej warszawiaków przesiada się z samochodu na rower, od kiedy w 2012 r. Warszawa wprowadziła system rowerów publicznych „Veturilo”. Uznany on został za jeden z 10 najlepszych systemów tego typu na świecie. Dwuślady wywołały prawdziwy boom rowerowy w mieście i przyczyniły się do rozwoju infrastruktury rowerowej. Warszawskie trasy rowerowe mają dzisiaj już 440 km.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest od 2010 r. i dotychczas otrzymały go Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lubljana - 2016. Mogą się o niego starać miasta z krajów Unii Europejskiej, posiadające co najmniej 200 tys. mieszkańców.
Formularz zgłoszeniowy Miasta Stołecznego Warszawy do konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018 został przesłany do Brukseli w październiku br. drogą elektroniczną. Aplikacje oceniane są przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą eksperci z poszczególnych dziedzin, których dotyczy wniosek, tj.: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i bioróżnorodności, jakości powietrza atmosferycznego i środowiska akustycznego, gospodarki wodnej i ściekowej, efektywności energetycznej, eko-innowacji, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych.