Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Aktualności Zielonego Klimatu

Increase Normal Decrease
opublikowano: Wtorek, 24 Września, 2013 - 15:15, test

Aktualności Zielonego Klimatu

fot. logo COP 19

Fotorelacja z warsztatów z zestawem POWER BOX prowadzonych w ramach towarzyszącej COP 19 kampanii Zielony Klimat

 

Uczestnicy: Uczniowie Gimnazjum Zespołu szkół nr 113 z Oddziałami dwujezycznymi w Warszawie ul. Olgierda 35/41 

                     Kadra Centrum Nauki Kopernik.


     

 Uczniowie klas drugich                     Uczniowie klas trzecich                Joasia Olejniczak, Kasia Andrejczuk,

                                                                                                                           Kasia Orowiecka: Trenerki CNK

 

Twórcze zmagania:

     

   

 

  

   

 

Efekty pełne energii:

   

   

   

 

Cities on Power - Energia w mieście:

 

Czekamy na kolejne warsztaty

 

Zapraszamy do obejrzenia tych i innych ciekawych zdjęć z warsztatów do galerii.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Otwarcie wystawy „Zielony klimat” w PKiN.

Trwający szczyt klimatyczny to nie tylko rozmowy o środowisku na najwyższym szczeblu, lecz także okazja do edukowania i propagowania ekologicznych postaw. Od dziś aż do zakończenia COP19, w Pałacu Kultury i Nauki będzie można oglądać wystawę „Zielony klimat”.

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonały Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Beata Jaczewska.
Przez dwa tygodnie oczy całego „zielonego” świata będą zwrócone na Stadion Narodowy i Warszawę. Chcemy odpowiednio wykorzystać ten czas, pokazując, że każdy ma wpływ na stan otaczającej nas przyrody. Dzięki wystawie „Zielony klimat” otrzymujemy tę wiedzę w interesującej, multimedialnej pigułce. Jestem przekonana, że różnorodność eksponatów i forma ekspozycji przypadnie do gustu wszystkim zwiedzającym – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Ekspozycja jest częścią miejskiego programu edukacji ekologicznej, poświęconego zmianom klimatycznym oraz ochronie środowiska. Wystawa została zaprojektowana z myślą o młodzieży gimnazjalnej, licealnej i akademickiej. Jest również skierowana do turystów i obcokrajowców - opisy poszczególnych elementów wystawy i aplikację multimedialną przygotowano także w języku angielskim.
Wystawa jest „Zielony klimat” wpisuje się w hasło konferencji COP19, którą właśnie gościmy w Warszawie. To hasło brzmi „I care” i oznacza, że od każdego z nas zależą losy Ziemi, klimatu i środowiska, w którym żyjemy. Mam nadzieję, że wystawa będzie dla Państwa inspiracją, jak chronić klimat i Ziemię, jak zachować dobra natury dla przyszłych pokoleń – powiedziała podczas otwarcia wystawy minister Jaczewska.
Ekspozycję w PKiN będzie można oglądać w godz. 10.00-18.00 przez cały czas trwania szczytu klimatycznego, aż do 22 listopada. Wystawa „Zielony klimat” została objęta honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, Anny Komorowskiej.

Zdjęcia z wystawy "Zielony Klimat".

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

M. st. Warszawa i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapraszają do „Zielonego Tramwaju”, czyli na zabawy edukacyjne wewnątrz multimedialnego Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego (http://www.tw.waw.pl/tramProm/TramMain.php). Zajęcia będą organizowane w ramach kampanii „Zielony Klimat”.

                                          

Tramwaj Promocyjny to  wyremontowany i przystosowany do roli mobilnego centrum informacyjno-edukacyjnego wagon tramwajowy typu 105N.  Jest ogrzewany i klimatyzowany, posiada system nagłośnienia oraz dwa ekrany LCD, które umożliwiają wzbogacenie programu zajęć o muzykę i emisję prezentacji. Dodatkową atrakcją dla podróżujących jest stylizowane  na zabytkowe wnętrze - eleganckie drewniane wykończenia, rolety w oknach oraz pianino. Starannie opracowana trasa tramwaju prowadzi przez interesujące punkty Warszawy i pokrywa się z trasą Warszawskiej Linii Turystycznej „T”:

     Plac Narutowicza
     Raszyńska
     NIK
     Nowowiejska
     Koszykowa
     Dw.Centralny
     Rondo ONZ
     Hala Mirowska
     KinoFemina
     Nowolipki
     Danielewicza
     Stawki
     Dzika
     Muranowska
     KS Polonia
     Park Traugutta
     Most Gdański
     Wybrzeże Helskie
     Rondo Starzyńskiego
     Plac Hallera
     Ratuszowa-ZOO
     Dworzec Wileński
     Park Praski
     Stare Miasto
     Metro Ratusz Arsenał
     Kino Femina
     Wola Ratusz
     Okopowa
     Muzeum Powstania Warszawskiego
     Rondo Daszyńskiego
     Plac Zawiszy
     Ochota Ratusz
     Plac Narutowicza
 
 
 
Scenariusz zajęć, przygotowany przez firmę specjalizującą się w organizowaniu zabaw i animacji dla dzieci, skierowany jest do grup wiekowych 2-5 i 6-9 lat. Zabawy będą  uczyć  w jaki sposób, poprzez codzienne zachowania i wybory, można chronić klimat naturalny. Każdorazowo zajęcia będą trwały ok. 60 minut. Przewidziane są drobne podarunki i konkursy z nagrodami.

 
Kursy dla rodzin z dziećmi odbędą się w soboty: 9 i 16 listopada i 10 i 17 listopada, w godzinach 16:00 i 17:30.

Każdy kurs Tramwaju Promocyjnego rozpoczyna się i kończy na przystanku „Plac Narutowicza 10

 

          Informacje i zapisy:

          e-mail: zielony.tramwaj@um.warszawa.pl
          tel: 22 443 32 08

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osoby zainteresowane skorzystaniem z informacji w wersji angielskiej dotyczącej zgromadzeń publicznych w przestrzeni miejskiej prosimy o kliknięcie na poniższe linki:

 

http://ngo.um.warszawa.pl/en/node/2449 oraz odnośnik do tego na stronie http://ngo.um.warszawa.pl/aktualnosci/jak-zorganziaowa-zgromadzenie-publiczne

 

www.facebook.com/Warszawa.pozarzadowa

http://www.cop19.gov.pl/ngos

http://www.cop19.gov.pl/organizing-public-gatherings


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Warszawa rozwija się w sposób zrównoważony. Wszystkie sektory, które mają wpływ na emisję dwutlenku węgla do atmosfery w ostatnich latach były przedmiotem inwestycji mających na celu zmniejszenie ich oddziaływania na klimat. 

Poniżej prezentujemy artykuły mówiące o najważniejszych sektorach funkcjonowania miasta, których wpływ na zmiany klimatu jest nie do przecenienia.  W trakcie ich lektury dowiecie się dlaczego oszczędzanie energii jest ważne, jakie działania powodują, że w Warszawie woda jest coraz lepszej jakości, a także jak należy postępować z odpadami, które powstają w naszych gospodarstwach domowych. Zapraszamy do lektury!

Energia

Woda

Odpady

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Warszawa z tytułem Eco-miasta


Zielone działania stolicy zostały zauważone przez zagranicznych partnerów. W konkursie o tytuł Eco-miasta, organizowanym przez Ambasadę Francji, Warszawa nie miała sobie równych w aż dwóch kategoriach: budownictwa ekologicznego oraz mobilności zrównoważonej.

 

Nagrodę dla stolicy odebrał zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Jarosław Dąbrowski. – Nie od dziś stolica aktywnie angażuje się w zielone inicjatywy na lokalnym i międzynarodowym podwórku, dlatego tak bardzo cieszy mnie, że te starania zostały docenione. Warszawa stoi dziś przed sprawdzianem organizacyjnym, jakim będzie listopadowy szczyt klimatyczny COP19. Tytuł Eco-miasta to dla nas kolejny impuls do poszerzania płaszczyzny ekologicznych działań w stolicy i zaprezentowania naszych osiągnięć międzynarodowej społeczności – podkreślił Dąbrowski.

Inicjatywa Eco-miasto zrodziła się z chęci promowania odpowiedzialności społecznej i środowiskowej za sposób, w jaki żyjemy w mieście. Jej celem jest poznanie, rozpowszechnianie i wdrażanie dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju w polskich gminach oraz zachęcanie do ich realizowania na poziomie lokalnym. Projekt promuje także inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Konkursowi towarzyszyły dwa seminaria o tematyce efektywności energetycznej oraz zrównoważonej mobilności. Seminaria, a także konkurs Eco-miasto, były dla Warszawy okazją do zaprezentowania osiągnięć w dziedzinach zrównoważonego transportu oraz efektywnego energetycznie budownictwa, dzięki którym miasto przybliża się do realizacji celów ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery, jakie założyło sobie przystępując do inicjatywy „Porozumienie między Burmistrzami” oraz wdrażając „Plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku”.

Nagrody zwycięzcom wręczała Minister Handlu Zagranicznego, Nicole Bricq oraz Ambasador Francji, Pierre Buhler.

Podczas ceremonii rozdania nagród, poza Warszawą, wyróżniono duże miasta jak Częstochowa, Gdańsk, Wrocław, Rzeszów, ale również miasta średniej wielkości jak Ełk czy Zamość.

Więcej informacji na temat konkursu Eco-miasto

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Artykuł ENERGIA
  (plik: artykul_energia.pdf, rozmiar pliku: 187.33 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Artykuł WODA
  (plik: artykul_woda.pdf, rozmiar pliku: 494.34 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Artykuł ODPADY
  (plik: artykul_odpady.pdf, rozmiar pliku: 84.58 KB)
  Pobierz