Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Ekologiczne zachowania

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 7 Października, 2013 - 14:00, test

Zgodnie z ankietą „Zachowania proekologiczne w warszawskich gospodarstwach domowych” przeprowadzoną przez Urząd m.st. Warszawy w 2017 roku, 76% mieszkańców Warszawy oszczędza energię elektryczną, 76% ciepło, a 47% ogranicza zużycie bieżącej wody. Powodem oszczędzania mediów jest głównie chęć obniżenia opłat za rachunki.

fot. ENERGOSZTUCZKI

Zwiększył się odsetek osób poświęcających sporo uwagi zmianom klimatu – warszawiaków określających swoje zainteresowanie tym tematem jako „bardzo duże”, „dość duże” i „umiarkowane” jest aż 90 procent.

Oszczędzaj energię, chroń środowisko i klimat z „Energosztuczkami”

Przygotowane przez Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy krótkie, 20-sekundowe filmiki „Energosztuczki” pokazują, jak w łatwy sposób przy codziennych czynnościach optymalizować zużycie mediów. Przypominają o gaszeniu światła w nieużywanych pomieszczeniach, zakręcaniu kranów z wodą podczas mycia zębów, pokazują zalety energooszczędnego oświetlenia. Podpowiadają, czym się kierować, wybierając sprzęt gospodarstwa domowego oraz zachęcają do ekologicznego podróżowania.

„Energosztuczki” są elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 r.” – dokumentu przyjętego przez Radę m.st. Warszawy w 2011 roku, a wynikającego z inicjatywy Komisji Europejskiej „Porozumienie między Burmistrzami”, do której Warszawa przystąpiła w 2009 roku.

Zgodnie z ideą inicjatywy, Warszawa zadeklarowała ograniczenie do 2020 roku zużycia energii o 20% i zredukowanie o 20% emisji dwutlenku węgla.

Zachęcamy do obejrzenia filmów:

 1. AGD: http://youtu.be/tz1fawy9EXM
 2. Gotowanie: http://youtu.be/qraYCsCqrM4
 3. Oświetlenie:http://youtu.be/QXklKDQAGrI
 4. Woda:http://youtu.be/N6z53tRfP8g
 5. Żarówka:http://youtu.be/GPjOm9eA6SY
 6. Ogrzewanie: http://youtu.be/br9-oKTUaVM
 7. Podróżowanie: http://youtu.be/8AqfUtvLle0

Link do playlisty: http://www.youtube.com/playlist?list=PL3Wddt9O4kIOXB8SvZn-G_Tpx-S5pc5iA

_________________________________________________________________

                              

Bądź EKO na co dzień!

 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą prezentacją dot. edukacji i technologii dla ochrony środowiska.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą  "ZIELONY KLIMAT Edukacja i technologie dla ochrony środowiska"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do zapoznania się z serią poradników „Eko-sztuczki”, dzięki którym dowiedzą się Państwo, jak racjonalnie użytkować energię, dbać o dom oraz ekologiczny ogród.


W broszurze „Energosztuczki. Poradnik dobrej energii” mieszkańcy Warszawy znajdą informacje o tym, jak we własnym domu, miejscu pracy lub podczas podróży w racjonalny sposób korzystać z energii oraz jak w łatwy sposób ją oszczędzać, a tym samym ograniczyć wysokość własnych rachunków za energię elektryczną i ciepło, a równocześnie wspomóc działania miasta w realizacji celów polityki klimatycznej.


W broszurce „Eko-sztuczki” znajdą Państwo pomysły, jak zwiększyć wydajność bez zwiększania wydatków oraz konsumpcji. Jak dbać o dom bez korzystania z detergentów, jak przechowywać jedzenie, by się nie marnowało, jak ponownie wykorzystać rzeczy pozornie do niczego się już nienadające. Będą to zmiany proste, ale skuteczne. I jednocześnie przynoszące dużo satysfakcji.


Eko-sztuczki w ogrodzie” próbują odpowiedzieć na pytania: Czy możliwy jest ogród bez „chemii” i sztucznych nawozów? Dlaczego gleba jest najważniejsza?, Czy gleba żyje?, Jak ograniczyć do minimum ogrodnicze wydatki?, Co tak naprawdę dzieje się na kompostowniku?, Który nawóz trzeba kupić, a co można przyrządzić samemu?, Czy chwasty da się polubić i jak je wykorzystać?, Czy da się walczyć z chorobami i szkodnikami roślin, chroniąc owady pożyteczne?, Dlaczego nie należy odstraszać dziecka od rabat i jak wykorzystać ogród w wychowaniu?

------------------------------------------------------------------------------------------

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Energosztuczki - Poradnik dobrej energii
  (plik: energosztuczki_-_poradnik_dobrej_energii.pdf, rozmiar pliku: 379.34 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Eko sztuczki w domu
  (plik: eko_sztuczki_w_domu.pdf, rozmiar pliku: 5226.05 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Eko sztuczki w ogrodzie
  (plik: eko_sztuczki_w_ogrodzie.pdf, rozmiar pliku: 5527.92 KB)
  Pobierz
 4. 4.
  Broszura "ZIELONY KLIMAT Edukacja i technologie dla ochrony środowiska"
  (plik: broszura_2013-10-28-g-wersja_elektroniczna.pdf, rozmiar pliku: 8007.72 KB)
  Pobierz