Infrastruktura Energetyczna

Infrastruktura Energetyczna

Nauka o klimacie - quizy

Increase Normal Decrease
opublikowano: Piątek, 8 Lipca, 2016 - 13:30, msalek

Zmiana klimatu to gorący temat, będący przedmiotem intensywnych badań naukowych i działań politycznych. Jednocześnie zrozumienie tej kwestii wymaga zdobycia choć podstawowej wiedzy naukowej z omawianego zakresu. Wokół tematu narosło też wiele mitów i nieporozumień.

                                                   

Warszawa oraz redakcja portalu Nauka o Klimacie przygotowały krótkie animowane quizy łączące możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o zmianie klimatu w przystępnej, humorystycznej formie z elementem edukacyjnym, pogłębiającym wiedzę oglądających.

Quizy, podobnie jak filmy pt. „Energosztuczki” http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/oszcz-dzaj-energi-i-chro-rodowisko..., są elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 r.” – dokumentu przyjętego przez Radę m.st. Warszawy w 2011 roku, a wynikającego z inicjatywy Komisji Europejskiej „Porozumienie między Burmistrzami”, do której Warszawa przystąpiła w 2009 roku.

Zgodnie z ideą inicjatywy, Warszawa zadeklarowała ograniczenie do 2020 roku zużycia energii o 20% i zredukowanie o 20% emisji dwutlenku węgla.

Zachęcamy do obejrzenia quizów:

1. Zmiany temperatury:
Jak zmieniała się temperatura od XIX wieku? Jak ta zmiana ma się do wielkich zmian z cyklu epok lodowcowych? A jak ma się do nich zmiana klimatu, do której doprowadzimy, jeśli spalimy wszystkie dostępne zasoby węgla, ropy i gazu?

2. Emisje gazów cieplarnianych:
Emisje jakiego gazu cieplarnianego są główną przyczyną obecnego ocieplenia klimatu? Jakie są główne źródła emisji dwutlenku węgla? Stężenie CO2 w atmosferze od XIX wieku urosło o ponad 40%, ale w historii Ziemi stężenia CO2 bywały i wyższe – kiedy ostatnio stężenia CO2 były zbliżone do obecnego poziomu?
 
3. Próg niebezpiecznej zmiany klimatu:
Jaki wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi jest uznawany za próg niebezpiecznej zmiany klimatu? Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować, aby nie przekroczyć tego progu?

4. Paliwa kopalne i ich zużycie:
Węgiel, ropa i gaz zaspokajają znaczącą część światowych potrzeb energetycznych. Jaka część zużywanej przez nas energii pochodzi z paliw kopalnych? Jaką część wszystkich paliw kopalnych spalonych w historii zużyliśmy w XXI wieku?

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Zmiany temperatury - klip wideo
  (plik: zmiany_temperatury_klip_wideo.avi, rozmiar pliku: 5976.05 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Emisje gazów cieplarnianych - klip wideo
  (plik: emisje_gazow_cieplarnianych_klip_wideo.avi, rozmiar pliku: 6050.81 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Próg niebezpiecznej zmiany temperatury - klip wideo
  (plik: prog_niebezpiecznej_zmiany_temperatury_klip_wideo.avi, rozmiar pliku: 5410.32 KB)
  Pobierz
 4. 4.
  Paliwa kopalne - klip wideo
  (plik: paliwa_koplane_klip_wideo.avi, rozmiar pliku: 3931.66 KB)
  Pobierz