Raport Zrównoważonego Rozwoju Warszawy 2014

opublikowano: Poniedziałek, 3 Sierpnia, 2015 - 08:20, msalek

Właśnie ukazał się drugi raport o zrównoważonym rozwoju Warszawy. Jego celem jest dostarczenie mieszkańcom, gościom i inwestorom kompleksowej informacji o mieście z zakresu uwarunkowań ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. W świecie biznesu tworzenie raportów, takich jak ten warszawski, jest coraz szersza praktyką - pozwala na zwiększenie wydajności i skuteczności zarządzania raportowanymi obszarami, przyczynia się do zwiększenia transparentności jednostek.

Raport Warszawy został przygotowany w oparciu o wytyczne Światowej Inicjatywy Sprawozdawczej – Global Reporting Initiative (GRI) w wersji G4, jak również przy użyciu wskaźników normy ISO37120: Zrównoważony rozwój miast. Norma ISO 37120, która została wprowadzona w maju 2014 roku, jest dedykowana miastom i stanowi międzynarodowy standard ich oceny.

Ponad 8 na 10 warszawiaków deklaruje, że jest zadowolonych z życia w mieście. Z raportu można również dowiedzieć się m.in., że aż 25% powierzchni Warszawy to tereny zieleni. Z kolei dzięki zaawansowanym technologiom, Oczyszczalnia Ścieków “Czajka” jest samowystarczalna w kwestii produkcji ciepła a produkcja energii elektrycznej pokrywa zapotrzebowanie oczyszczalni w około 40%.

Powstanie raportu dla Warszawy jest efektem współpracy samorządu i sektora naukowego: zespołu ze studiów podyplomowych Menedżer CSR w Collegium Civitas. Jesteśmy zadowolone, że pracowałyśmy nad realnym projektem, w którym jednoczenie można było stosować praktyki jak dla dużych korporacji ale jednocześnie skorzystać z normy jeszcze nowej wśród miast powiedziała Joanna Gajda, jedna z autorek raportu w imieniu swoim oraz reszty zespołu: Alicji Marcinek, Magdaleny Obłozy, Magdy Skrockiej-Kołodziejskiej, Joanny Wakulińskiej.

Zdaniem Magdaleny Kraszewskiej,  wykładowcy Collegium Civitas i opiekuna projektu współpraca ze wszystkimi zaangażowanymi stronami była przyjemnością. W szczególności jesteśmy dumni z ciężkiej pracy naszych studentów. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy naszą uczelnią i Urzędem Miasta będzie trwała oraz przyczyni się do rozpowszechnienia raportowania zrównoważonego rozwoju.

Co ważne, znaleźliśmy grupę studentów o profesjonalnym podejściu wraz z wykładowcą o dużym doświadczeniu w raportowaniu zrównoważonego rozwoju, którzy to chcieli podjąć współpracę z Urzędem Miasta przy tym przedsięwzięciu – powiedział inicjator i opiekun projektu prof. Adam Sułkowski. Cieszymy się, że udało się wypracować schemat działania oraz zachęcić do kontynuowania tego, co zaczęliśmy w 2013 roku. Z sukcesem stosowaliśmy podobne podejście w Stanach Zjednoczonych. Zaangażowanie prof. Sułkowskiego w projekt było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie oraz Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

Z kolei według Liliany Anam, Menedżera Zarządzającego CSRinfo, partnera studiów Manager CSR, kierownika i wykładowcy studiów: Przygotowanie raportu dla Urzędu m.st. Warszawy było niezwykle rozwijającym projektem dla naszych studentów. Jego rezultat – raport, zawiera przekrojową informację o mieście. Mam ogromną nadzieję, że współpraca uczelni i miasta będzie kontynuowana podczas II edycji studiów podyplomowych Manager CSR. Raportowanie zrównoważonego rozwoju staje się coraz częściej praktyką nie tylko biznesu ale i miast na świecie.

Odbiorców raportu może szczególnie zainteresować m.in. fakt dynamicznej ekspansji systemu rowerowego Veturilo, czy informacja o nowych formach współpracy miasta z mieszkańcami, jak projekt Warszawa 19115, współpraca z sektorem przedsiębiorczości czy  budżet partycypacyjny. Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury podkreśla, że projekt pozwala na poprawę komunikacji miasta z mieszkańcami oraz innymi interesariuszami, a sam raport jest wiarygodnym i ciekawym źródłem informacji o Warszawie.

Raport dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Kontakt w sprawie raportu:

Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta st. Warszawy

E mail: ldrogosz@um.warszawa.pl

Prof. Adam J. Sułkowski

E mail: asulkowski@babson.edu

Raport 2014 - synteza
    (plik: raport_2014_-_synteza.pdf, rozmiar pliku: 2111.7 KB)
    Raport 2014
    (plik: raport_2014.pdf, rozmiar pliku: 5621.01 KB)