Platforma Partnerstwo dla Klimatu

opublikowano: Czwartek, 9 Sierpnia, 2012 - 13:45, test

Projekt „Partnerstwo dla Klimatu” został zapoczątkowany latem 2008 roku jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących 14. Konferencji Klimatycznej COP 14 w Poznaniu. Przedsięwzięciem inaugurującym powołanie Partnerstwa był zorganizowany w sierpniu 2008 roku w Warszawie na Nowym Świecie „Piknik z Klimatem”.

Partnerstwo dla Klimatu fot. Partnerstwo dla Klimatu

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i osób odwiedzających Warszawę. Od tego czasu „Piknik z Klimatem” organizowany jest w Warszawie corocznie w ostatni weekend wakacji, wpisując się w harmonogram warszawskich imprez.Wydarzenie to pozwala Partnerom Platformy zaprezentować podejmowane działania, jak również zachęcić odwiedzających do refleksji nad tym, jakie znaczenie ma wpływ naszych nawet drobnych zachowań na zmiany klimatu, pokazując jednocześnie jak małe zmiany w naszym codziennym życiu mogą wpłynąć na zmniejszenie emisji CO2  do atmosfery. Tegoroczny „Piknik
z Klimatem” odbędzie się 2 września na Starym Mieście w Warszawie.
    Celem „Partnerstwa dla Klimatu” jest prowadzenie wspólnie z partnerami kompleksowych, innowacyjnych działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z problematyką zmian klimatu. W ramach Platformy organizowane są różnego rodzaju wydarzenia o dość zróżnicowanym charakterze, m.in. konferencje, debaty, happeningi, wystawy, które to mają na celu zwiększanie świadomości z zakresu ochrony klimatu wśród różnego rodzaju instytucji oraz mieszkańców Polski.
    Partnerami „Platformy dla Klimatu” są organizacje i instytucje reprezentujące bardzo różnorodne środowiska, m.in. jednostki administracji rządowej i samorządowej, ambasady, organizacje pozarządowe oraz instytucje, dla których ochrona klimatu stanowi priorytet. Pokazały one swoimi wcześniejszymi dokonaniami troskę o środowisko, a udziałem w „Partnerstwie dla Klimatu” dają dowód swojemu zaangażowaniu w kwestie ochrony przyrody i świadomości, że tylko wspólne działanie może zagwarantować sukces.
    Miasto Stołeczne Warszawa partnerem Platformy jest od samego początku jej powstania. Do roku 2011 Platforma działała pod patronatem Ministerstwa Środowiska, od roku 2012 inicjatywa kontynuowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Partnerzy „Platformy dla Klimatu”:

1.  Ambasada Francji
2.  Ambasada Królestwa Norwegii
3.  Ambasada Królestwa Danii
4.  Ambasada Stanów Zjednoczonych
5.  Amerykańska Izba Handlowa
6.  Białowieski Park Narodowy
7.  Centrum Edukacji Obywatelskiej
8.  Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
9.  Centrum UNEP/GRID Warszawa
10. Discovery Polska Sp. z o.o.
11. e!stilopress
12. Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce
13. Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych
14. Fundacja Nasza Ziemia